Türkiye’den F-16’lar için ABD’ye teklif! Erdoğan açıkladı: Eş zamanlı kongreden geçirelim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Katar ziyareti dönüşünde aralarında Kanal7 Ankara Temsilcisi ve Haber7 Yazarı Mehmet Acet’in de bulunduğu gazetecilerle yaptığı söyleşide gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Erdoğan, Türkiye’nin muharip uçak ihtiyacına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Erdoğan, F-16 meselesinde Amerikan kongresinin beklendiğini ifade ederek, İsveç’in NATO üyeliği ile eş zamanlı olarak bu adımların atılabileceğini vurguladı. 

F-16’lara alternatif olarak düşünülen Eurofighter’lara ilişkin de “Maalesef Almanya’da bir sıkıntı söz konusu. Fakat pürüzleri gidermek için İngiltere’nin olumlu yaklaşımı oldu. Almanlarla konuyu görüşeceklerini söylüyorlar. Bu noktada başka alternatiflerimiz de yok değil.” dedi.

F-16 ANLAŞMASI NE DURUMDA?

F-16’larla ilgili son durumu değerlendiren Erdoğan, ‘F-16 meselesinde biz muhataplarımıza dedik ki ‘Amerika Birleşik Devletleri’nin kongresi varsa bizim de kongremiz yani Meclisimiz var.’ Parlamentomuzdan nihai karar çıkmadıktan sonra söyleyecek herhangi bir şey yok. “Ben Cumhurbaşkanı olarak bunu parlamentoya sevk ettim ve bana teşekkür ettiniz. Görevimi yaptım ama sizlerden de bir şey bekliyorum. Sizler de eş zamanlı olarak bu konuda kongrenizden bunu geçirin, beraberce eş zamanlı olarak bu adımları atalım.’ diyorum.” ifadelerini kullandı.

EUROFIGHTER TYPHONN RESTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, F-16’lar konusunda restini yineleyerek bu kez de Eurofighter Typhonn’lar için Almanya’nın tavrını eleştirdi. Erdoğan, “Bir diğer konu da Eurofighter Typhonn meselesi… Kaldı ki Eurofighter konusunda da aslında İngiltere’nin bakışı olumlu. Maalesef Almanya’da bir sıkıntı söz konusu. Fakat pürüzleri gidermek için İngiltere’nin olumlu yaklaşımı oldu. Almanlarla konuyu görüşeceklerini söylüyorlar. Bu noktada başka alternatiflerimiz de yok değil.” dedi.

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*