Steam, Windows 7 ve 8.1 desteğini sonlandırıyor

1 Ocak 2024 itibarıyla, Steam, Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemleri için desteğini resmi olarak sonlandırdı. Bu karar, söz konusu eski işletim sistemlerinde hala Steam istemcisini kullanan kullanıcıları etkiliyor. Sonuç olarak, bu platformlarda kurulu olan Steam İstemcileri, önemli güvenlik yamaları dahil olmak üzere artık hiçbir güncelleme almayacak. Ayrıca, Steam Destek, bu işletim sistemleriyle ilgili sorunlar için teknik destek sağlamayacak.

Valve,Steam oyunlarının ve istemcinin bu eski işletim sistemlerinde kesim tarihinden bir süre sonra çalışmaya devam etmesini bekliyor, ancak 1 Ocak 2024’ten sonra tam işlevsellik garantisi veremiyor. Bu adım, Steam’in temel özelliklerinin artık eski Windows sürümleriyle uyumlu olmayan gömülü bir Google Chrome sürümüne dayanmasına atfediliyor. Ayrıca, Steam’in gelecek sürümleri, yalnızca Windows 10 ve üzeri için özel Windows özellikleri ve güvenlik güncellemelerini gerektirecek.

Steam, Windows 7 ve 8.1 desteğini sonlandırıyor

Valve, Steam’e ve satın alınan ürünlere sürekli erişim sağlamak için kullanıcıları daha yeni bir Windows sürümüne geçmeleri konusunda şiddetle tavsiyede bulunuyor. Bu karar, Microsoft’un Windows 7 için Ocak 2020 ve Windows 8.1 için Ocak 2023’te desteği sonlandırma kararıyla uyumlu.

Valve’ın Aralık 2023’teki resmi Donanım ve Yazılım Anketi, kullanıcıların çok küçük bir yüzdesinin hala Windows 7 ve Windows 8.1 kullanmaya devam ettiğini gösteriyor; sırasıyla %0.06 ve %0.15. Buna karşılık, önemli bir çoğunluk olan %53.45, Windows 10’a geçiş yapmış durumda ve %41.95 ise Windows 11 kullanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir