Zelenskiy: Afrika, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşın rehinesi oldu

Zelenskiy, Afrika Birliğine (AfB) görüntü konferansla hitap ederek, Rusya-Ukrayna savaşıyla Afrika’da ortaya çıkan gıda krizine ait açıklamalarda bulundu. Savaşın Afrika kıtasından binlerce kilometre uzakta yaşanmasına karşın kıtada besin fiyatlarının çok önemli biçimde yükseldiğini belirten Zelenskiy, bunun sorumlusunun Rusya olduğunu lisana getirdi.

Zelenskiy, bütün dünyada besin fiyatlarının çok yükseldiğini lakin bilhassa Afrika ülkelerinin bu durumdan daha fazla etkilendiğini vurguladı. Besin krizinin Rusya’nın “sömürgeci” akınları sürdükçe devam edeceğinin altını çizen Zelenskiy, Ukrayna’nın ise hudutlarından dışarı çıkaramadığı 25 milyon ton tahıl için yeni bir tedarik ve lojistik zinciri oluşturmaya çalıştığını aktardı.

Zelenskiy, “Limanlarımızdaki blokajın kaldırılması için çok boyutlu müzakereler yürütüyoruz lakin şimdi ilerleme sağlayamadık zira Rusya’nın limanlara saldırısını engelleyecek bir sistem bulamadık.” dedi. Afrika ile de alakaları geliştirmek istediğine işaret eden Zelenskiy, “Afrika, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşın rehinesi oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna Afrika Özel Temsilcisi yakında misyona başlayacak

Ukrayna’nın Afrika Özel Temsilcisi’nin yakında vazifeye başlayacağını duyuran Zelenskiy, Ukrayna-Afrika ortasında geniş iştirakli siyasi ve ekonomik konferans düzenleme teklifinde de bulundu.

AfB Periyot Lideri Macky Sall de Twitter’dan Zelenskiy’e teşekkür ederek, Afrika’nın memleketler arası hukuka, çatışmaların barışçıl formda çözülmesine ve ticaret özgürlüğüne hürmet gösterme taahhüdünü sürdürdüğünü tabir etti. AfB Komitesi Lideri Başkanı Moussa Faki Mahamat, Twitter’dan, bölgede barışın ve global istikrarın yine tesisi için acil diyalog gereksiniminin olduğu paylaşımında bulundu.

Afrika’da gübre ve buğday ihtiyacı kritik noktada

Afrika ülkelerinin birçoğu, buğday ve gübre ithalatının büyük bir kısmını Rusya ve Ukrayna’dan yapıyor. Bu nedenle Rusya-Ukrayna savaşı uzadıkça Karadeniz’e binlerce kilometre uzaklıktaki Afrika’da muhtemel bir besin krizi de giderek yaklaşıyor.

AfB Periyot Lideri Sall, geçen hafta Fildişi Kıyısı’nın Abidjan kentinde düzenlenen Africa CEO Forum’da yaptığı konuşmada, kıtanın büyük bir kısmında yağış mevsiminin başladığını ve süreçte gübre bulamazlarsa önemli bir besin krizine sürükleneceklerini söylemişti.

Her iki ülkeden ithalat yolunun açılması için çabalayan Sall, Avrupa Birliği’ni de Rus bankalarını SWIFT sisteminden çıkardığı için eleştiriyor. Sall, Rusya’dan ithalat yapma talihleri olsa dahi SWIFT sistemi olmadan ödeme yapamayacaklarını, böylelikle esere de ulaşamayacaklarını söylüyor.

Bazı Afrika ülkelerinin buğdayı büsbütün Rusya ve Ukrayna’ya bağlı

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansının (UNCTAD) yayımladığı rapora nazaran, 2018-2020’de Rusya’dan 3,7 milyar dolarlık, Ukrayna’dan ise 1,4 milyar dolarlık buğday ithal eden Afrika ülkeleri toplam ithalatının yüzde 44’ünü bu iki ülkeden gerçekleştirdi.

Halihazırda 25 ülke, ithal ettiği buğdayın üçte birinden fazlasını Rusya ve Ukrayna’dan karşılarken, birtakım ülkelerde bağımlılık oranı yüzde 90’ın üzerine çıkıyor. Somali ve Benin buğday ithalatının yaklaşık yüzde 100’ünü bu ülkelerden yaparken, Mısır’da bu oran yüzde 80’in üzerinde bulunuyor. Benin, Tanzanya, Sudan, Madagaskar, Kongo, Ruanda ve Senegal gibi 16 ülke ise ithalatın yüzde 50’den fazlasını bu iki ülkeden gerçekleştiriyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.