Yavaş: İçişleri Bakanlığı belgeli şikayetlerimize bile işlem yapmıyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İçişleri Bakanlığı’nın görevini yerine getirmediğini ifade ederek, “Dedikoduya bile müfettiş gönderen İçişleri Bakanlığı, belgeli şikayetlerimize bile işlem yapmıyor” dedi.

SİYASET 02.05.2022 09:29

Yavaş: İçişleri Bakanlığı belgeli şikayetlerimize bile işlem yapmıyor

Abone Ol google-news

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, belediye başkanlığı görevine geldiği günden itibaren 80’in üzerinde kapsamlı dosya için suç duyurusunda bulunduklarını fakat İçişleri Bakanlığı’nın yalnızca 9 dosya ile ilgili müfettiş geldiğini söyledi.

Yavaş, “Bizimle ilgili Twitter mesajı, televizyonda yapılan konuşmalar üzerine hemen müfettiş geliyor.” dedi.

Mansur Yavaş, Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk’ün gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Belediyenin AKP yönetiminde olduğu dönemde inşa edilen Ankapark’ın hırsızların mekanı olduğunu ifade eden Yavaş, “Ankapark’ta vatandaşların 801 milyon doları çürüyor” dedi. Ankapark’ta kiracıları çalıştırılmadığı için kendilerine dava açıldığını söyleyen Yavaş, davayı kazanmalarına rağmen hakimin tedbiri kaldırmadığını vurguladı. Yavaş, “Biz ayrıca tahliye davası açtık. O tahliye davasındaki hakim de ilk açılan davanın sonucunu bekliyor. Bekletme kararı aldı ve duruşmayı Hazirana bıraktı” ifaderlerini kullandı.

Yavaş’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

‘BU İTİBAR SUİKASTIDIR’

“Aleyhimizde şikayet olursa hemen koşturan, dedikoduya bile müfettiş gönderen İçişleri Bakanlığı, bizim belgeli şikayetlerimize işlem yapmıyor. Savcılığa 80’in üzerinde şikayetimiz var. Bunlardan sadece 9’u ile ilgili İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş geldi. Oysa bizimle ilgili Twitter mesajı, televizyonda yapılan konuşmalar üzerine hemen müfettiş geliyor. Mülkiye müfettişlerinin bizimle ilgili soruşturma izni verilmemesiyle ilgili görüşüne rağmen, İçişleri Bakanlığı’nın inisiyatif kullanarak soruşturma izni vermesinin tamamen siyasi olduğunu düşünüyorum. Artık itibar suikastı yapılıyor. Hatta zaman zaman TV’ye çıkan bazı şahıslar, müfettiş gelmeden ‘Belediyeye müfettiş gelecek’ diye duyurularda bulunuyor.

‘ARIZALARDAN BIKTIK’

Arızalar artık bıktıracak düzeyde. Tamiratına yüklü miktarda para vermemize rağmen sürekli arıza yapıyor. Vatandaş yukarıda bekliyor. Bunu söküp atmak lazım. Teleferikle taşıma mı olur?

Belediyenin özelleştirilen Belbesan firması var. Bu firma usulsüz özelleştirildiği için savcılığa verdik. Gayrimenkulde kullanım süresi bitmesine rağmen, Etimesgut Kaymakamı boşaltmıyor. Etimesgut Kaymakamı’nı savcılığa şikayet ettik. Ayrıca boşaltmayan kaymakamlara kira kaybı nedeniyle tazminat davası açacağız. Etimesgut, Çankaya, Altındağ kaymakamlıklarına tahliye yapmadıkları için ihtar çektik. Etimesgut’u savcılığa verdik. Sonuç itibariyle bunların hepsinden belediyenin kira kaybı var. 10 yılı dolmuş artık işgal durumunda. Kanun değişti ‘işgalcidir’ diyor. Biz görevi devralıncaya kadar kaymakamlar bu tahliyeleri yaparken, biz görevi devraldıktan sonra yapmamaya başladılar. Neden kaynaklanıyor? Bunu da İçişleri Bakanı’na sormak lazım niye görev yapmadıklarını. Belediyenin buralarda müthiş zararları var.”

‘HIRSIZLARIN MEKANI OLDU’

Bu arada hiç olmazsa 100 tane hırsız yakalandı Ankapark’ta Kabloları kesip satıyorlar. Geçtiğimiz günlerde de firma iflasını istedi. İflas olunca otomatikman sözleşme sona ermesine rağmen Yenimahalle Kaymakamlığı’na yazı yazdık ‘Burayı bize verin’ diye. Onlar da İçişleri Bakanlığına sormuşlar. Hâlâ sonuç bekliyoruz. Orada tam 801 milyon dolar çürüyor. Ama bakıyoruz bazı siyasiler televizyona çıkıyorlar ‘Ankaparkı niye işletmiyorsunuz?’ diye bizi suçluyorlar. Artık buna ben ‘pişkinlik’ diyorum başka bir şey demiyorum. Hatalı proje de olsa, devasa rakamlar da harcanmış olsa ortada bir mal var ve bu malın mutlaka bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Halka soracağız”

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.