“Yalan imparatorluğu”

Avrupa Birliği ve batı ülkeleri, Ukrayna saldırısı nedeniyle Rusya’ya yaptırım üstüne yaptırım uygularken Rus Lider Putin,
Batı’yı “Yalan imparatorluğu” olarak nitelendirdi.

Putin, Rusya Başbakanı Mişustin ile ülkelerine yönelik uygulanan yaptırımları görüştüğünü söyledi, o açıklamasında batı ülkeleri için “Yalan imparatorluğu” ifadesini kullandı.

Rus lider Batı’yı yalancılıkla suçlarken, Rusya Federal Hava taşımacılığı ajansı yaptırım adımı da attı. Avrupa ülkelerinin Rus havayolu şirketlerinin uçuşlarını yasaklamasına yanıt olarak, 36 ülkenin havayolu şirketine yaptırım kararı alındı.

Rusya’nın İsviçre Büyükelçiliği, uçak krizinin Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’un Cenevre’deki BM İnsan Hakları Konseyi’nin 49. toplantısına katılamamasına neden olduğunu açıkladı.

Lavrov’un uçağının bazı ab ülkelerinin hava sahasında uçuşunun yasaklanması nedeniyle iptal edildiği kaydedildi. Batı’nın yaptırımlarının ilk etkileri de Rus ekonomisinde görülmeye başladı.

Ruble dolar karşısında yüzde 30 değer kaybetti. Rusya ise buna rekor faiz artırımı ile önlem almaya çalıştı. Rusya merkez bankası politika faizini iki kat artırdı, yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye çıkardı.

Rusya’nın tek tedbiri bu olmadı. Rusya Merkez Bankası, Moskova Borsası’nda, 1-5 Mart tarihleri arasında sabah ve akşam seansları düzenleme-me kararı aldığını duyurdu.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.