Windows 12 için kesin bir tarih telaffuz ediliyor

Windows 11 iki yaşında olmasına rağmen, pazarda hâlâ Windows 10’un gerisinde. Ancak, Microsoft’un Windows 12’nin çıkışını zaten planladığına dair dedikodular uzun süredir var. Intel’in son yaptığı bir açıklama ve şirketin yakın gelecekteki donanım planlarına dair son bilgiler, bu şüpheleri artırabilir.

Son zamanlarda yapılan bir kazanç toplantısında Intel mali işler direktörü Dave Zinsner, 2024’te beklenen bir “Windows Güncellemesi”nden bahsetti. Açıkça Windows 12’den bahsetmiyor, ancak yorumları yaklaşmakta olan işletim sistemi sürümüne dair dedikodularla örtüşüyor. 2023 Citi Global Teknoloji Konferansı’nda Zinsner, güncellemenin gelecek yıl için şirketin müşteri tarafı işleri için iyi olacağını düşündüğünü belirtti. Bir “Windows katalizörü”, eski kurulum tabanı için bir yenileme başlatacak.

Eğer daha önce rapor edilen dedikodular doğruysa, CFO, Intel’in yaklaşan Meteor Lake işlemcilerinin Windows 12’den faydalanacağını ve OS’un piyasaya sürülmesiyle güçlü sevkiyatları teşvik edeceğini ima ediyor olabilir. İşletim sistemi ve CPU’lar, AI tabanlı araçlar ve müşteri tarafı donanımın el ele çalıştığı yeni bir ortamın habercisi olabilir. Her iki ürün de seleflerine göre önemli değişiklikler sunuyor.

Windows 12 için kesin bir tarih telaffuz ediliyor

Daha önceki dedikodular, Microsoft’un Windows 12’yi 2024’ün ikinci yarısında tanıtacağını, muhtemelen 2025’te tam bir lansmana yol açabileceğini öne sürüyor. Microsoft, işletim sistemi boyunca jeneratif AI’yi kullanarak özellikler ekleyebilir, bu da Windows 11 23H2 güncellemesiyle arama çubuğuna, resim düzenleme uygulamalarına ve Microsoft 365’e yakın zamanda gelen AI işlevselliği üzerine inşa edebilir. Windows 12, kullanıcı arayüzünü yeniden çalışabilir ve güvenlik ve yamaları kolaylaştırmak için bölümleri farklı şekillerde düzenleyebilir.

Microsoft, önceki sürümü kullanıcı tabanı içinde hakimiyet kurma mücadelesi verirken Windows 12 ile ilerliyorsa, büyük işletim sistemi yükseltmelerine farklı bir yaklaşım benimseyebilir. Statcounter’dan bir rapor, Windows kullanıcılarının %70’inden fazlasının hâlâ Windows 10’u tercih ettiğini ve Windows 11’in Nisan ayından bu yana %23’lük bir payın ötesine geçmediğini gösteriyor. Steam’in yazılım anketi, en son Windows işletim sistemini biraz daha iyi bir %37 benimseme oranında gösteriyor.

Öte yandan, gelecek yıl gelmesi beklenen Meteor Lake serisi işlemciler, AI ile ilgili görevleri gerçekleştirirken sistemleri daha duyarlı hale getirmek için özel AI hızlandırma çekirdekleriyle donatılacak. Benzer şekilde, AMD’nin yakın zamanda piyasaya sürdüğü Ryzen 7000 mobil CPU’ları, Windows Studio Efektleri için özel bir motor içeriyor. Microsoft’un, Windows 12’nin AI özelliklerini tasarlarken her iki CPU tedarikçisiyle çalıştığı söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir