Vazife alanına ‘hafızlık’ eğitimini ekleyen bakanlık ‘cihat’ peşinde!

“Tüm dinler hakkında yansız ve tanıtıcı bilgiler verme” vazifesi bulunan Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün (DÖGM) 2021 faaliyet raporu, AKP’nin “dinci politikasını” gözler önüne serdi.  

Din kültürü ve ahlak bilgisi (DKAB) dersi muafiyetine ait bir müracaatta, müfredatı 2019’a kadar inceleyen Anayasa Mahkemesi (AYM), ders müfredatının dinler hakkında yansız ve tanıtıcı bilgiler verme ve ahlaki pahalı benimsetme içeriğine kavuşturulamadığını, İslamın belli bir yorumunun anlatıldığını vurguladı. Eğitimciler de tıpkı tespitlerin 2019 sonrasında da geçerli olduğunu kaydetti. Tartışmalar sürerken, nisandaki yönetmelik değişikliği ile misyon alanına “hafızlık” eğitimi eklenen ve “üniversiteler, ilgili kurum ve kuruluşlar ile işbirliği” yapma yetkisi tanınan MEB DÖGM’nin 2021 faaliyet raporu, AKP’nin “dinci politikasını” gözler önüne serdi. 

HEDEF İSLAM!

Raporun “temel siyaset ve öncelikler” kısmında, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı andıran “temel politika” sözleri yer aldı. İlgili kısımda, “Gençlerimizi, İslam dışı inançlara ilgi duymaktan ve ziyanlı cereyanların ağına düşmekten korumak ve onları din konusunda sağlıklı bilgilendirip, aydınlatmak”, temel siyaset ve öncelikler ortasında sayıldı. Tıpkı kısımda, “Temel İslam bilimleri ve fen-sosyal bilimlerini birebir çatı altında toplayarak bilime ve medeniyete tevhidi bir bakışla yaklaşmak, dünya-ahiret istikrarını gözeten ve bu anlayışa sahip olan bireylerin yetişmesini sağlamak” önceliği de yer aldı. 

‘ÖDENEK’ ELEŞTİRİSİ

2021’de toplam 11.7 milyar lira harcayan DÖGM, “ödenek” tenkidinde bulundu. Genel müdürlüğe bağlı okul ve pansiyon sayılarının arttığı aktarılan raporda, “tüketime yönelik mal ve materyal alımı”, “hizmet alımları”, “bakım tamirat giderleri” üzere kalemlerden yeteri kadar ödenek tahsis edilmemesi nedeniyle problemler yaşandığı aktarıldı. 

Öte yandan, raporun zayıflıklar kısmında, “istenen sayıda tecrübeli okul yöneticisi bulunmadığı, okul müdürlerinin yeni görevlendirildiği” belirtildi. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.