Ünlü aktör Jack Charles hayatını yitirdi

BBC’nin haberine nazaran, yayıncısı, Avustralya sinemalarında rol alan ve yerli tiyatronun “büyükbabası” olarak anılan Jack Charles’ın, felç geçirdikten sonra kaldırıldığı Melbourne’deki bir hastanede 79 yaşında öldüğünü bildirdi. 

Yapılan açıklamada, “Bugün, Yaşlı Amca Jack Charles’ı onurlandırıyoruz. O, vaktimizin bir kıssa anlatıcısı olarak hatırlanacak” sözüne yer verildi.

Başbakan Anthony Albanese, Charles’ın “neşeli bir miras bıraktığını” söyledi.

JACK CHARLES KİMDİR?

Charles, 1971’de Melbourne’de Avustralya’nın birinci Aborjin liderliğindeki tiyatro kümesini kurdu.

The Chant of Jimmie Blacksmith (1978), Bedevil (1993) ve Blackfellas (1993) üzere Avustralya sinemalarında rol alan ünlü oyuncu, 4 aylıkken Aborijin çocuklarını beyaz ailelere “asimile etmeyi” amaçlayan siyasetleri nedeniyle ailesinden zorla alındı.

Charles, birinci çocukluk yıllarını fizikî ve cinsel istismara uğradığı devlet bakımevinde geçirdi.

Daha sonraki yıllarda Charles, Aborijin mahkumlar için bir savunucu oldu.

Victoria Eyaleti Başbakanı Daniel Andrews, Charles’ı “kendi şahsî acısını ve hayatında yaşadığı büyük travmayı, öbürleri için bir işaret olmaya ve adalet için çaba vermeye yönelten biri” olarak nitelendirdi.

ABORJİNLER YETİŞKİN NÜFUSUN YÜZDE 2’SİNİ OLUŞTURUYOR

İlk Britanya filosunun 26 Ocak 1788’de kıtaya ayak basmasının akabinde yerli halka yönelik büyük katliamlar ve kültürel soykırım yapıldığını savunan Aborjinler, bu tarihi, “İstila Günü” ilan ederek “Avustralya Günü” olarak kutlanmasına karşı çıkıyor. Avustralya’da Aborjinler yetişkin nüfusun yüzde 2’sini oluşturuyor.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.