Ukrayna’nın doğusunda çatışmalar sürüyor

Rusya’nın Ukrayna işgalinde 100 günü geride bırakan çatışmalar, Donbas’ın doğusundaki Severodonetsk’te ağırlaşmış durumda. Sanayi kenti etrafında şiddetli çatışmalar devam ederken, Kiev idaresi, Severodonetsk’teki birtakım Rus birliklerini geri püskürttüklerini duyurdu.

Luhansk Bölge Valisi Serhiy Gaidai Ukrayna güçlerinin Severodonetsk’te kaybedilen toprakların yaklaşık yüzde 20’sini geri aldığını, kentin yaklaşık yarısının Ukrayna denetiminde olduğunu söyledi.

Büyük kayıplar veren Rus güçlerin Ukrayna’nın askeri destek getirmesini önlemek için Seversky Donets ırmağı üzerindeki köprüleri havaya uçurduğunu da belirtti.

Ukrayna ordusu, Rusya’nın Donetsk bölgesinin tamamını bombalamayı sürdürdüğünü açıkladı. Bölgedeki Rus birliklerinin ilerleme suratının “personelin yorulması ve moralinin düşük olması” nedeniyle nispeten yavaşladığı bildirildi.

Rus kuvvetlerinin Donetsk’teki Bahmut kentine ilerleme teşebbüslerinin başarısız olmasının akabinde geri çekildiği kaydedildi.

İngiltere Savunma Bakanlığ da, Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rus hava faaliyetinin yüksek olduğu konusunda uyardı. Açıklamada “Hava ve topçu taarruzlarının birlikte kullanılması, Rusya’nın bölgedeki son taktik başarılarında kilit bir faktör oldu” denildi.

Rusya Savunma Bakanlığı ise silah ve mühimmat taşıyan Ukrayna’ya ilişkin nakliye uçağını Odesa yakınlarında düşürüldüğünü duyurdu.

Rus birliklerinin Odesa dışında yabancı askerlerin konuşlandığı bir üs ile Sumi bölgesindeki bir topçu eğitim merkezini füzelerle imha ettiği de açıklandı. Rusya, Odesa’nın güney bölgesindeki tarım alanını da füzeyle amaç aldı. Olayda yaralananlar oldu.

Donetsk’te 17. yüzyılın başlarında inşa edilen Moskova Patrikhanesi ile temaslı bir manastır da Rus bombardımanın maksadı oldu

Alevler içinde kalan manastırdaki 4 rahibin öldüğü bildirildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.