Tuz Gölü Lagünü’nün yanına otel inşa ediliyor! ‘Doğal kaynaklarımız yok oluyor’

2016 yılında Türkiye’nin 11 sakin kenti ortasına giren Gökçeada son devirde yerlerinde başlatılan inşaatlar ile gündeme geliyor.

Gerçek Gündem’den Melike Çapan’a konuşan açılması planlanan taş ocağının sahibi Nusret Avcı, her projede ön hassaslığının etraf olduğunu söyleyerek,taş ocağının bir dağın eteğinde, görsel manada bir kirliliğe sebebiyet vermeyecek bir bölge olduğunu tabir etti. Taş ocağının hiçbir noktadan gözükmediğini söyleyen Avcı, gerisindeki doruğun büyük bir kütle olduğunu ve binlerce yıl oradan taş alsan fark edilmeyeceğini savundu.

“DİNAMİT PATLATMAYI İPTAL EDECEĞİZ”

Taş ocağı ile ilgili yurttaşların dinamit patlatılacak reaksiyonlarına de değinen Avcı, “Raporda da 28 günde bir patlatma olacağı yazılıyor. 28 günde bir patlamanın hiçbir yere bir ziyanı yok. Fakat biz de patlatma yapmayacağız. Artık maden mühendisimiz ile de görüşüyorum. Madem reaksiyon var bu patlamayı kaldıralım diye düşünüyorum. ÇED raporunda bu koşulu koyalım. Oradaki taşlar manevala ve keski ile çıkartılabilir taşlar” dedi.

Avcı çevresel tesirler üzerine tezleri ise şöyle yanıtladı:

“2600 metrede flamingolarımız var. Bu flamingolara rastgele bir ziyan verecek hiçbir aktivite yok. Bin yıldan beri bu ocak çalışıyor. Bu ocak var. Hiç gözükmeyen bir yer. Kocaman bir dağın eteğinde ve hiçbir taraftan gözükmüyor. Patlama ortadan kalktığı vakit orada yapılan çalışmaların hiçbir çevresel tesiri yok. Burası bir taş ocağı da değil. Burada doğayı yararak içinden toprağı atarak yüzlerce dönüm araziyi kaldırarak altından taş aramıyoruz.”

“DOĞAL KAYNAKLARIMIZ YOK OLUYOR”

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Herdem Aslan ise bölgedeki sulak alanların altyapı problemleri şimdi çözülmeden inşaata başlanmasının, ekolojik bir idare anlayışı ile örtüşmediğini söz etti.

Aslan, çok hassas bir ekosisteme sahip olan bölgeye her geçen gün yeni bir kirlilik faktörünün eklendiğini ve devletin kurumları ortasındaki yetki karışıklığı nedeniyle doğal kaynaklarımızın yok olduğunu belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.