TTB’den ‘maymun çiçeği’ açıklaması: Kovid-19 salgınında yapılan yanlışlar tekrar etmesin

Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) yapılan açıklamada, maymun çiçeği hastalığının; Kovid-19 üzere süratle yayılan bir hastalık olmadığı lakin birinci kere bu kadar yaygınlaşan bir hastalığın göz gerisi edilmemesi gerektiği bildirildi.

Çiçek aşısının sonlandırılması ile ilişkili olarak azalan nüfus bağışıklığının, maymun çiçeği hastalığının yine canlanması için bir neden olduğunun düşünüldüğü belirtilen açıklamada, şu tabirler yer aldı:

“İnsandan beşere bulaşma mümkünlüğü sırf hane halkı üyeleri ortasında değil, hasta bireylere bakım sağlayanlar ortasında da bir tasa kaynağıdır.

Halbuki asıl kaygı, halkta değil idarelerde olmalıdır. Kovid-19 sürecini yönetemeyerek milyonlarca insanı kaybetmemize neden olan idare anlayışları, yeniden ölümcül bir hastalık olan maymun çiçeği hastalığı yayılırken de bize inanç vermemektedir. Dünyadaki olayların ani artışının, maymun çiçeği virüsünün geçmişe nazaran daha kolay bulaşmasını sağlayan bir mutasyonundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını ve her bir maymun çiçeği hastalığı salgınının tek bir kökene kadar uzanıp uzanmadığını ortaya koyacak çalışmalar yapılmalıdır.

‘KOVİD’DE YAPILAN YANILGILAR BURADA YAPILMASIN’

Tüm bunlara dayanarak maymun çiçeği hastalığının halk sıhhati açısından kıymeti hafife alınmamalıdır. Öncelikle Sıhhat Bakanlığı’na düşen vazifeler; riskli bireylerin belirlenerek bir aşılanma programının planlanması, Kovid-19 salgınında başarısız olan sürveyans sisteminin yine gözden geçirilerek hazır hale getirilmesi, hasta bakımlarının daha evvelce çiçek aşısı ile bağışıklanmış daha az riskli şahıslar tarafından yapılmasının sağlanması, kâfi ilaç temini için şartların oluşturulması, laboratuvar ve sıhhat kurumlarındaki çalışma ortamının yine düzenlenmesi için gerekli kuralların sağlanması, alınacak öteki tedbirlerin belirlenmesi ve bir an evvel kamuoyu ile paylaşılması, panik yaratmadan halka ve sıhhat çalışanlarına yönelik eğitimlerin planlanmasıdır. Bütün sürecin, Türk Tabipleri Birliği (TTB) başta olmak üzere ilgili emek ve meslek örgütleriyle birlikte bilimsel ve şeffaf bir anlayışla yürütülmesi; Kovid-19 salgınında on binlerin kaybına neden olan yanlışların yine yapılmasını önleyerek, topluma da itimat verecektir.

İnsanın tabiatla kurduğu talana ve tahribata dayalı bağlantının zoonozların ortaya çıkışını kolaylaştırması; Kovid-19, maymun çiçeği virüsü hastalığı üzere salgınların son olmayacağını bize göstermektedir. Bu hastalıkların ortaya çıkışının ve pandemilere neden olmasının önlenmesinin; lakin bu hastalıklara neden olan sistemle uğraş ederek olabileceğini tekrar vurguluyoruz.”

MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞI HAKKINDA BİRTAKIM KIYMETLİ BİLGİLER

– Maymun çiçeği hastalığına, poxviridae ailesindeki orthopoxvirus cinsinin bir üyesi olan maymun çiçeği virüsü neden olur.

– Maymun çiçeği hastalığı; öncelikle Orta ve Batı Afrika’nın tropik yağmur ormanlarında ortaya çıkan ve vakit zaman öbür kıtalarda da görülen bir viral zoonotik hastalıktır.

– Maymun çiçeği hastalığı; genel olarak ateş, kızarıklık ve şişmiş lenf düğümleri ile kendini gösterir ve bir dizi tıbbi komplikasyona yol açabilir.

– Maymun çiçeği hastalığı çoklukla iki ila dört hafta süren semptomların akabinde seyri duran bir hastalık olmasına karşın ağır hadiselere dönüşebilir.

– Gerçekten son zamanlardaki vaka-ölüm oranı %3-6 civarındadır.

– Maymun çiçeği hastalığı, enfekte bir kişi yahut hayvanla yakın temas yoluyla yahut virüs bulaşmış malzemeden insanlara bulaşabilir.

– Maymun çiçeği hastalığı virüsü; bir bireyden başkasına lezyonlar, beden sıvıları, teneffüs damlacıkları, yatak örtüsü ve gibisi kontamine malzemelerle yakın temas yoluyla bulaşabilir.

– Maymun çiçeği hastalığının belirtileri çiçek hastalığına benzeri; lakin çiçek hastalığına nazaran hem daha az bulaşıcıdır hem de ondan daha az önemli hastalığa neden olur.

– Çiçek hastalığını yok etme programı sırasında kullanılan aşılar da maymun çiçeği hastalığına karşı muhafaza sağlamıştır. Maymun çiçeği hastalığının önlenmesi için onaylanmış yeni aşılar da geliştirilmiştir.

– Çiçek hastalığı tedavisi için geliştirilen bir antiviral ilaç, maymun çiçeği hastalığı için de ruhsatlandırılmıştır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.