TRT: Netflix’e alternatif platform kuracağız

Memleketler arası Genç İletişimciler Forumu’nda bir konuşma yapan TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, 2023 yılında Netflix’e alternatif memleketler arası bir dijital platform inşa edeceklerini söyledi.

TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Antalya Eğitim ve Toplumsal Tesisi’nde, ortaklaşa düzenlenen “Stratcom Youth: Memleketler arası Genç İletişimciler Forumu”nda “Dezenformasyon Çağında Kamu Yayıncılığı” bahisli konuşma yaptı.

Sobacı, dijital çağda insanların çok büyük bir bilgi akışıyla muhatap olduğunu ve bunun sonucunda da bilgiye bağımlı hale geldiklerini savundu.

Gerçek bilgiye olan gereksinimin her geçen gün arttığını söyleyen Sobacı, “Doğru bilgiyi nereden bulacağız? Kamu yayıncısı ya da özel yayın kümeleri verebilir. Özel yayın kümelerinden bunu beklemek biraz safiyane bir yaklaşım olur. En nihayetinde kâr güdüsüyle hareket ederler. Bunun gerektirdiği içeriği üretirler. Türkiye’de o yayın kümelerinin bir sahiplik yapısı var. O sahiplik yapısından farklı, onun çıkarlarından gayrı, uyuşmayan içeriği üretmesini beklemek sıkıntı. O vakit karşısında kim var? Kamu yayıncısı var. Kamu yayıncısı kamu faydası doğrultusunda hareket etmek zorundadır” sözlerini kullandı.

Sobacı, TRT’nin 2023 yılında ‘Netflix’e alternatif milletlerarası bir dijital platform inşa edeceğini’, gençlik platformu kuracağını ve sinemalarla oyunlara yatırım yapmaya devam edeceğini de söyledi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.