TL’deki bedel kaybı, 197 güç ihalesini iptal ettirdi

Türk Lirası’ndaki yüksek kıymet kaybı ve doğalgaz, petrol üzere ithal güç kaynaklarına bağımlı elektrik üretiminde yaşanan maliyet artışı, elektrik almak isteyen kamu kurumlarını vurdu.

Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) bilgilerine nazaran, yılbaşından bu yana tam 197 elektrik gücü alım ihalesi iptal edildi. Bu ihalelerin 192’sinin iptal münasebeti “ihaleye teklif veren istekli çıkmaması”, 5’inin ise “bütün tekliflerin alıma ayrılan ödeneğin çok üzerinde olması” formunda belirtildi. Belediyeler ve vilayet özel yönetimleri, bu durumdan en çok etkilenen kurumlar oldu. İptal edilen 197 ihalenin 61’i, belediyelerin açtığı ihalelerdi. Ulusal Savunma Bakanlığı ise belediyelerin akabinde en çok ihale iptaliyle karşılaşan bakanlık oldu. Cumhurbaşkanlığı Ulusal Saraylar Başkanlığı’nın da bir ihalesi iptal edildi. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Lideri Becerikli Ulutaş, elektrik pazarlama firmalarının ihalelerle kendilerini bağlamalarının maddi olarak avantajlı olmadığını belirterek şu vurguyu yaptı:

ZARARA UĞRUYORLAR

“Firmalar, elektriği spot piyasada yüksek fiyatlara satabiliyor. Güç fiyatlarındaki belirsizlik ve günden güne artan maliyetler firmaları ihalelere girmemeye itiyor. İhalelerden eli boş dönen kurumlar elektriği bölgedeki dağıtım şirketinden, ulusal tarife fiyatından alıyor, kamu ziyana uğruyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.