THY Ortalama 621 Uçuşla Avrupa’da Liderliğini Koru…

Kononavirüs pandemisinde kiralık konut fiyatlarındaki artış dikkat çekiyor. Kiralık konut sayısı, konut arzı azaldığı için mevcut talebe yeterli gelmiyor.

İstanbul’da kiralarda son bir senede artış oranı %10 – 15 arasında değişiyor. Yeni konut üretiminin yavaşlaması ve yatırım için alınan konut sayısının düşmesi, kiralık oranlarındaki artışlara etken olarak gösteriliyor.

KİRA ARTIŞI DEVAM ETTİ

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, ”Ev kiralarının artışı devam etti, özellikle geçen temmuzdaki kredi kampanyasından sonra azalan stok nedeniyle piyasa daralmaya devam etti.

Talepteki büyüme oranı azalsa da arz talepten daha az olduğu için fiyatlar arttı. Üstelik yatırım için ev almak artık cazip olmadığından kiralanan ev miktarı azaldı, arz daraldı, bu da kiralama fiyatlarını yukarı çekti” diye konuştu.

SARIYER İLK SIRADA

Endeksa.com’un yayınladığı verilerine göre İstanbul’da son 1 senede kiralar ortalama %11 artış gösterdi. 2019 tarihinin sonlarından itibaren kiralık konutlarda başlayan artış, pandemi sürecinde de sürdürdü.

Endeksa.com CEO’su Görkem Öğüt, ”Şu an hem kiralık, hem satılık ev arzında bir daralma olduğunu görüyoruz. Pandemi ile birlikte evlerde geçirilen süre arttı ve yeni yaşam koşullarımıza göre ev ihtiyacı arttı, yeni konut üretimi çok yavaşladı. Bunun sonucu olarak konut piyasasında bir daralma gözlemleniyor.”

İstanbul özelinde ilçeler bazında kiralık konutlarda en dikkat çekici artışlar yine Boğaz hattında kendini gösteriyor. Cansel Turgut Yazıcı, Beşiktaş ilçesi özelinde Levent ve Ulus olmak üzere; Emirgan, Kanlıca, Beykoz bölgeleri ile Kadıköy’ün öne çıktığını ifade ediyor.

Endeksa verilerine göre de İstanbul’da en yüksek kira Beşiktaş, Sarıyer ve Bakırköy’de ödeniyor. Ortalama kiralar Beşiktaş’ta 2 bin 855 TL, Sarıyer’de 3 bin 343 TL, Bakırköy’de ise 3 bin TL.

AYDIN DİKKAT ÇEKİYOR

Türkiye geneli kiralık ev piyasasında ise pandemi sebebiyle dikkat çekici artışlar yaşanan bölge ve şehirler var. Verilere göre, pandemiyle beraber yazlık bölgelerdeki kira değerlerinin artış gösterdiği görülüyor. Uzaktan çalışmanın etkisiyle yazlık bölgelerde daha uzun süreler geçirilmeye başlandığını ifade eden Görkem Öğüt, 

”Yazlık bölgeler içinde ise Aydın’daki kira artışı dikkat çekiyor.

Aydın’da konut fiyatları diğer yazlık bölgelere göre düşüktü, pandemi sebebi ile artan talep ile birlikte fiyatlar da arttı. Endeksa’nın verilerine göre Aydın’da kiralar son bir yılda yüzde 23 artış gösterdi, ortalama kira ise 1273 lira. Muğla’da konut kiralarında yıllık değer artışı yüzde 14 seviyesinde, ortalama kira 2 bin lira. Antalya’da ise konut kiralarında yıllık değer artışı yüzde 8, ortalama kira 1609 lira” diye konuştu. 

‘EV SAHİBİ VE KİRACILAR UZLAŞABİLİR’

Kiralık konutlar dışında mevcut kiralar için ise bahar ve yaz ayları, genellikle senelik artış oranının belirlendiği zamanlar oluyor. Bu sebeple ev sahipleri ile kiracılar arasında kira artış oranına yönelik görüşmeler yapılıyor. TÜFE’ye göre bu ay %13 kira zammı öngörülüyor. Fakat koronavirüs salgınının oluşturduğu ekonomik daralmanın kiracıları olumsuz etkilediği ifade edilirken, ev sahiplerine kiracılarla belli bir dönem uzlaşıya gitmeleri öneriliyor. Bu kapsamda iki taraf için de değerlendirmeler yapan Gayrimenkul Hukuku uzmanlarından Avukat Ali Güvenç Kiraz, şunları söyledi:

”Kira borcu bir para borcu olduğu için kiracının bu nedenle ‘ben kiramı ödemek istemiyorum’ deme hakkı yok. Kiracı aynı zamanda her yıl TÜFE 12 aylık ortalaması oranında kira artışı yapmak durumunda. Ama eğer pandemi nedeniyle işleri bozulmuş; tamamen salgın sürecinde ekonomik bir sorun yaşıyorsa kira borcunun uyarlanmasını, yani belli bir dönem düşürülmesini mahkeme yoluyla talep etme hakkı var.

Diğer bir seçenek ise, kiracı ile mal sahibinin belli bir dönem için uzlaşıya gitmesi olabilir. Örneğin kira sözleşmesine ek protokol yaparak, birkaç ay kira artışı yapılmamasını, ya da kira indirimini karara bağlayabilirler. Burada önemli olan iki taraf da sözlü anlaşma yerine bunu kağıda dökmeliler. İleride çıkacak herhangi bir anlaşmazlığa karşı kendilerini korumuş olurlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir