Sesi Görenler Ulusal Futbol Grubu, Avrupa ikincisi

Sesi Görenler Ulusal Futbol Ekibi, IBSA (Görme Engelliler) Avrupa Futbol Şampiyonası’nda finalde Fransa’ya penaltı atışlarında 2-1 mağlup olarak turnuvayı ikinci olarak tamamladı.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun “Türkiye Futbol Oynuyor” projesi çerçevesinde takviye verdiği, Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu bünyesindeki Sesi Görenler Ulusal Ekibi, İtalya’nın Pescara kentinde düzenlenen şampiyonada final maçında Fransa ile karşılaştı.

Final seyahatine kadar kümede oynadığı 4 maçta konut sahibi İtalya, Yunanistan ve Çekya’yı yenen ulusallar, yalnızca Fransa karşısında fire verdi. Kümelerin akabinde yarı finalde İngiltere’yi penaltı vuruşlarıyla 2-0 mağlup ederek finalde, kümede diş geçiremediği Fransa’nın rakibi oldu.

Maça yeterli başlayan ulusallar son dakikaya kadar birçok gol durumundan yararlanamadı. Olağan müddeti 0-0 biten müsabakada Sesi Görenler Ulusal Futbol Ekibi, penaltı atışlarında Fransa’ya 2-1 mağlup oldu. Ulusal Grup üç penaltı vuruşunun ikisinden yararlanamazken, penaltı vuruşlarındaki tek golü Recep Aydeniz kaydetti.

Sesi Görenler Ulusal Futbol Grubu bu sonuca karşın, 2023 Dünya Şampiyonası’na ve 2024 Paris Paralimpik Oyunları’na direkt katılma hakkı elde etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.