Samanyolu’ndaki kara delik birinci defa görüntülendi

Her türlü maddeyi ve ışığı kendisine çekebilecek kadar güçlü bir çekim alanı olan ve kütleleri epeyce büyük olan kara delikler, günümüzde hala gizemini koruyor.

Milletlerarası ortak bir çalışmada vazife alan gökbilimciler, Samanyolu Galaksisi’nin merkezinde devasa bir kara deliğin birinci imgesini ortaya çıkarmayı başardı.

AA’nın haberine nazaran, Dünya çapında sekiz senkronize radyo teleskopundan oluşan Event Horizon Teleskopu’nu yöneten milletlerarası konsorsiyum, Samanyolu’nun göbeğindeki üstün kütleli kara deliğin renklendirilmiş imgesini birinci sefer paylaştı.

“Galaksinin merkezindeki nazik dev”

Arizona Üniversitesi Astrofizik Profesörü Feryal Özel, dünyaya 27 bin ışık yılı uzaklıktaki kara deliği “galaksinin merkezindeki nazik dev” olarak nitelendirdi.

Özel, Samanyolu kara deliğinin, Yay ve Akrep takımyıldızlarının hududuna yakın olan “Yay A” olarak isimlendirildiğini ve güneşten 4 milyon kat büyük olduğunu belirtti.

Event Horizon Telescope’uyla araştırma yapan gökbilimciler daha evvel 2019’da, 53 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir galaksinin kara deliğini görüntülemişti.

Gökbilimciler, Samanyolu Galaksisi de dahil olmak üzere neredeyse tüm galaksilerin merkezinde, ışık ve unsurun kaçamadığı bu dev kara deliklerin bulunduğuna inanıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.