Sağlık-Sen: Mesleğimizi itibarsızlaştırmalarına müsaade etmeyelim

Sağlık-Sen Eskişehir Şube Lideri Hasan Hüseyin Köksal, sıhhat işçilerinin, vatandaş ile karşı karşıya getirmeye çalışanların olduğunu belirterek, “Mesleğimizi itibarsızlaştırmalarına müsaade etmeyelim. Bayramda 9 gün tatil yapanlar bilsinler ki sıhhat çalışanları misyon başında” dedi.

Sağlık-Sen Eskişehir Şube Lideri Hasan Hüseyin Köksal, sıhhat işçilerinin can güvenliğinin artık sağlanmasını isteyerek, aksi halde sıhhat kuruluşlarında hizmet sunmanın mümkün olmayacağını söyledi.

“SİYASİ HENGAME VERENLERE ALET ETMEK İSTEYENLER VAR, MÜSAADE ETMEYELİM”

Geçtiğimiz günlerde Konya Kent Hastanesi’nde silahlı atak sonucu katledilen Tabip Ekrem Karakaya’nın vefatının akabinde tabiplerin tüm yurtta iş bırakması kimi siyasi kesim ve vatandaşlar tarafından reaksiyon ile karşılanmıştı. Sıhhat işçilerinin vatandaş ile karşı karşıya getirilmeye çalışıldığını tabir eden Sağlık-Sen Eskişehir Şube Lideri Hasan Hüseyin Köksal, mesleklerinin itibarsızlaştırmalarına müsaade etmeyeceklerini söyledi. Köksal, “Vatandaş ile karşı karşıya getirmeye çalışanlar var. Buna müsaade etmeyelim. Siyasi hengame verenlere alet etmek isteyenler var, müsaade etmeyelim. Bayramda 9 gün tatil yapanlar bilsinler ki: Sıhhat çalışanları misyon başında. Bizler misyon başındayız” dedi.

“SAĞLIK İŞÇİLERİNİN CAN GÜVENLİĞİ ARTIK SAĞLANSIN”

Sağlık çalışanlarına yapılan hücumları lanetlediklerini belirten Köksal şöyle konuştu:

“Sağlık işçilerinin can güvenliği artık sağlansın. Aksi halde sıhhat kuruluşlarında hizmet sunmak mümkün olmayacaktır. Doktorundan hemşiresine, teknisyeninden memuruna sıhhat çalışanlarının onlarca sorunu bulunuyor. Lakin hiçbiri can güvenliği kadar, sıhhat kuruluşlarında kol gezen şiddet kadar can yakıcı değil. Can güvenliği sağlanmadığı için, kâfi önlem alınmadığı için, Ekrem Hocamızın örneğinde olduğu üzere canımız yanıyor, isyan ediyoruz.

Bazen yaralanıyoruz, bazen hakaret, küfür ve tehditlere maruz kalıyoruz. Bazen sinip içe kapanıyoruz, meslekten soğuyoruz. Ve hatta çekip gidiyoruz. Tüm bunların yanı sıra ise her daim endişe halinde yaşıyoruz. Buradan soruyoruz: Bu türlü bir ortamda kutsal sıhhat mesleğini nasıl aşk ve şevkle icra edelim?

Daha ne vakte kadar sıhhat kuruluşlarına elini kolunu sallayarak kabahat aletleriyle girmek özgür olacak? Öldürücü, yaralayıcı silah ve aletlerin içeri sokulmasına, ne vakte kadar göz yumulacak? Kaç canımız yitecek? Daha kaç canlarımız acıyacak. Soruyoruz?”

“İŞİMİZİ KORKMADAN YAPMAK İSTİYORUZ”

1 milyon 200 bin sıhhat işçisinin sıhhatte şiddete karşı laf değil icraat beklediğini vurgulayan Köksal, “Başka Ekrem Hocalar ölmesin istiyoruz. Öbür canlar yanmasın istiyoruz. İşimizi korkmadan, emniyet içinde yapmak istiyoruz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.