Rusya’dan Finlandiya ve İsveç’e ‘NATO’ tehdidi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde yaklaşık üç ay geride kalırken, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği kararı Moskova’nın tehdit açıklamasıyla karşılık buldu. Rusya daha evvel NATO’ya iştirak konusunda Finlandiya’yı uyarmış, Kremlin sözcüsü Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada, Finlandiya’nın NATO’ya girmesinin Rusya için “kesin” bir tehdit oluşturduğunu belirtmişti.

Peskov, ‘NATO’nun genişlemesi ve ittifakın hudutlarımıza yaklaşması dünyayı ve kıtamızı daha istikrarlı ve inançlı kılmıyor’ demişti.

‘GENİŞ KAPSAMLI SONUÇLARI OLUR’

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Finlandiya ve İsveç’e mümkün iştirakini ‘büyük bir hata’ olarak nitelendirerek ‘geniş kapsamlı sonuçları olur‘ kelamlarıyla gözdağı verdi.

Interfax’ın haberine nazaran; Ryabkov “Durum, elbette, şartlar ışığında kökten değişiyor. Lakin İsveç ve Finlandiya’nın güvenliğinin bu kararın sonucunda güçlendirilemeyeceği bize nazaran çok açık. Onlar da bu türlü yanılsamalarına sahip olmamalılar” açıklamasında bulundu.

Ryabkov ayrıyeten “Askeri tansiyonun genel düzeyi artacak, bu alanda öngörülebilirlik azalacaktır. Yazık ki sağduyu, kimi hayali kararlara karşı kurban ediliyor” dedi.

RUSYA’DAN ‘NÜKLEER’ TEHDİDİ

Rus devlet televizyonu dün Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katıldıktan sonra topraklarında askeri üslere müsaade vermesi halinde Moskova’nın Avrupa hudutlarına taktik nükleer silah konuşlandırabileceğini söylemişti.

Russia 1’de sürece ait konuşan bir yorumcu, “Resmi sebepleri dehşet. Lakin NATO’da daha çok korkacaklar. İsveç ve Finlandiya’da NATO üsleri göründüğü an, Rusya’nın taktik nükleer silahları konuşlandırmak ve tehdidi etkisiz hale getirmekten diğer seçeneği kalmayacak” demişti.

DAHA EVVEL MEDVEDEV UYARMIŞTI

Rusya Eski Devlet Lideri ve Rusya Güvenlik Kurulu Lider Yardımcısı Dmitry Medvedev de haftalar evvel, Rusya’nın NATO’nun Nordik genişlemesine karşılık olarak Polonya ve Litvanya ortasındaki Kaliningrad dış bölgesine nükleer silahlar ve hipersonik füzeler yerleştirebileceğini söylemişti.

Askeri uzmanlar bunun Rusya’nın nükleer konusundaki en net uyarısı olduğunun altını çizdi ve bu açıklamalar ile birlikte Rusya’nın çeşitli alternatif planlar kurabileceğini tabir etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.