Rusya’da tutuklanan ABD’li basketbolcu Brittney Griner, Biden’dan yardım istedi

BBC’de yer alan habere nazaran; Brittney Griner‘ın, ABD Lideri Joe Biden’a gönderdiği mektupta; “Burada, bir Rus hapishanesinde; eşimin, ailemin, arkadaşlarımın, olimpiyat formalarımın yahut rastgele bir başarımın muhafazası olmadan ve fikirlerimle baş başa otururken, sonsuza kadar burada olacağımdan korkuyorum. Eşimi, ailemi, ekip arkadaşlarımı özlüyorum. Şu anda onların acı çektiğini bilmek beni öldürüyor. Konuta dönmem için yapabileceğiniz her şey için minnettarım” sözlerini kullandığı belirtildi.

Yazdığı mektupta; Vietnam Savaşı’nda gazi olan babasına değindiği ve ABD’nin 4 Temmuz Bağımsızlık Günü’nü ailesiyle birlikte kutlayamaması nedeniyle keder duyduğu aktarılan Griner’ın, “Bu günü genelde nasıl kutladığımı düşünmek canımı yakıyor. Zira özgürlük, bu yıl benim için büsbütün farklı bir şey söz ediyor” dediği kaydedildi.

Hükümet yetkilileri, Brittney Griner’dan mektup aldıklarını doğrularken, mektubun bir kısmının saklı tutulduğu da belirtildi.

Ulusal Güvenlik Kurulu’ndan bir sözcü, pazartesi günü yaptığı açıklamada; “Başkan Biden, Brittney Griner dahil olmak üzere yurt dışında rehin tutulan yahut haksız yere gözaltına alınan tüm ABD vatandaşlarının hür bırakılması gerektiği konusunda net” demişti.

Ayrıca ABD’li yetkililer; Griner’ın, ABD’ye dönebilmesi için ‘mümkün olan her yolu kullanarak ağır bir şekilde’ çalıştıklarını da yinelediler.

NE OLMUŞTU?

Üç defa WNBA ligi şampiyonu olan ve yedi defa All-Star’a katılan Griner, şubat ayında Moskova yakınlarındaki havaalanında, ‘yasa dışı esrar bulundurduğu’ gerekçesiyle Rusya Federal Gümrük Servisi tarafından gözaltına alınmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.