Prof. Sözbilir: İzmir şansını kaybediyor

Yedi kilometre derinlikte meydana gelen depremde ilk belirlemelere göre herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Bu arada Kandilli Rasathanesi depremin 4.9 büyüklüğünde olduğunu duyurdu.

Denizaltı fayları var

Kuşadası Körfezi açıklarında meydana gelen deprem sonrası açıklama yapan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, uyarılarda bulundu.

Sözbilir, “Sisam Adası ile Gümüldür arasında çok sayıda deniz altı fayı bulunuyor. Bu faylar, Gümüldür ve Efes fayı ile bağlantılı. Her iki fay da ‘diri fay’ sınıfında değerlendirilmelerine rağmen, uzun dönemden beri yıkıcı deprem üretmiyordu. Bu faylar, 5.7 ile 6.8 büyüklüğü arasında değişen depremler üretebilecek potansiyele sahip” dedi.

Master planı revize edilmeli

Sözbilir, 8 Temmuz 2022’de yürürlüğe giren Türkiye Afet Risk Azaltma Planı kapsamında tanımlanan çalışmalara hız verilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “DEU-DAUM olarak 2017’den beri  İzmir’in Deprem Master Planı’nın revize edilmesi ve buna göre mevcut yapı stoğunun depreme dayanıklı hale getirilmesinin bir an önce tamamlanması gerektiğini söylüyoruz. Fakat maalesef bunu gerçekleştirebilmiş değiliz. İzmir, depreme dirençli bir kent olma yolundaki şansını gün geçtikçe kaybediyor” uyarısı yaptı.

Ege Denizi Depremi, 30 Ekim 2020’de merkez üssü Yunanistan’ın Sisam Adası açıklarında İzmir, Seferihisar’da meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremde, Türkiye ve Yunanistan’da toplam 119 kişi ölmüş, 1053 kişi de yaralanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.