Oyunculuk Başvurusu Nasıl Yapılır?

Oyunculuk Başvurusu Nasıl Yapılır?

Oyunculuk başvurusu öncesinde kişilerin, bu mesleği gerçekten yapıp yapmak istemedikleri konusunda kendilerinden yanıt alması  gerekmektedir. Dışarıdan oldukça kolay ve çarpıcı görünen yapım dünyası, aslında son derece disiplinli bir sektördür. Bu anlamda başvuru yapmak isteyen oyunculuk adaylarının, bu işe düşünerek girişmeleri gerekir.

Doğru Cast Ajansının Seçilmesi

Başvuru işlemini gerçekleştirmeden önceki en önemli konu hangi ajans ile çalışılacağına karar verilmesidir. Gelişen teknoloji ve özellikle dizi sektöründe yaşanan gelişmeler ile birlikte, pek çok cast ajansı oyuncu temini gibi konularda hizmet vermeye başlamıştır. Maalesef bu ajanslar içerisinden bazıları, gerçekten yapım dünyasına hizmet eden işletmeler değildir. Bu anlamda kariyer hedeflerinize ulaşmak için oyunculuk başvurusu yapmak adına bu tarz ajanslarla çalışmak sizlere kariyer getirmek yerine maddi ve manevi anlamda zarar verebilir.

Bir ajansa başvuru yapmadan önce mutlaka alternatifler konusunda da araştırma yapmalı ve beklentilerinizi en çok karşılayan işletme ile çalışmalısınız. Ayrıca ajansların sahip olduğu referansları mutlaka teyit etmeye çalışın. Firmaların geçmiş işlerinde gösterdikleri başarılar, kendilerine referans olmuş kişileri ve kurumları kazanmaları anlamına gelir. Bu referanslar da gelecekte yapacakları işlerin bir anlamda teminatı niteliğindedir.

 

Hobi Olarak Oyunculuk Başvurusu Yapmak

Ajanslara başvurularınızı gerçekleştirmeden önce, bu mesleği ne amaçla yapmak istediğiniz önemlidir. Şayet sizi tatmin eden bir uzmanlık alanınız varsa ve sadece boş zamanlarınızda ek gelir elde etmek amacıyla hobi olarak oyunculuk başvurusu yapıyorsanız, doğrudan cast ajanslarıyla çalışmak yerine figürasyon hizmeti veren ajanslarla çalışmanız çok daha doğru olacaktır.

Figürasyon hizmeti veren yapım ajansları, dizilerde ve filmlerde gördüğünüz, sahneyi renklendire, küçük rollere sahip oyuncuların yetiştirilmesi konusunda hizmet vermektedir. bu ajanslar iş sağlama açısından daha fazla imkan sağlar. Bu sayede küçük ancak çok sayıda iş alabilir ve beklediğiniz geliri elde edebilirsiniz.

İnternetten yapacağınız basit bir araştırma ile ya da herhangi bir yapımın son sahnesinde yer alan figürasyon ajanslarından birini tercih edebilirsiniz. bu sayede, boş zamanlarınızda oyunculuk yapabilirsiniz. Gelecekte fikrinizi değiştirirseniz, fügüran olarak bu işe başlamış olmanız sizin için olumsuz bir durum değildir. pek çok yıldız isim, kariyerlerine figürasyon ajanslarında başlamış ve kısa sürede dikkatleri üzerine toplayarak başarının kapılarını aralamıştır.

Profesyonel Oyunculuk Başvurusu

Carmen Ajans olarak Profesyonel oyunculuk başvurusu için biraz daha büyük bir menajerlik ajansına başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekiyor. Ancak bu konu hakkında geçmişte herhangi bir deneyiminizin bulunmuyor olması, büyük çaplı cast ajanslarının sizlerle çalışmaya çok da sıcak bakmayacağı anlamına geliyor.

Yine de detaylı bir araştırma yaparak başvurularınızı mutlaka gerçekleştirmenizi ve edinebiliyorsanız sektörel bir referans edinmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede, no name olarak ifade edilen deneyimsiz kitle içerisinde yer alsanız bile, biraz eğitim ve gerekli prezantabl duruşla, şansınızı denemiş olur sizinle çalışmak isteyecek ajanslar bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir