Olaf Scholz: Putin kazanmamalı ve kazanmayacağına eminim

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İsviçre‘nin Davos kasabasında düzenlenen 52. Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) katılarak, WEF’in kurucusu Klaus Schwab’la birlikte gerçekleştirilen “Küresel İş Birliği” temalı özel oturumda konuştu.

Olaf Scholz, çok kutuplu bir dünyada “açlık, ham unsur ve enflasyon” kriziyle fakat memleketler arası iştiraklerin temel alındığı “uluslararası dayanışma” ile uğraş edilebileceğine vurgu yaparak, milletlerarası toplumun çok taraflı iş birliğine güvenmeye devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Scholz, Rusya‘nın Ukrayna’daki başlattığı savaşın yalnızca bu ülkenin varlığını tehdit etmekle kalmadığını vurgulayarak, tıpkı vakitte son yıllarda büyük askeri çatışmaların çıkmamasını önleyen milletlerarası kurallara dayalı iş birliği nizamını de baltaladığını belirtti. Scholz, “Bu yüzden emelimiz çok açık. (Rusya Devlet Lideri Vladimir) Putin, savaşı kazanmamalı ve kazanmayacağına eminim” dedi.

Scholz ayrıyeten, Moskova’nın Ukrayna’daki başlattığı savaşı Putin için bir başarısızlık olarak nitelendirerek, Ukrayna’nın tamamının Rusya tarafından işgal edilmesinin “savaşın başlangıcına nazaran bugün daha uzak” göründüğünü ve Putin’in Ukrayna’daki tüm stratejik amaçlarına ulaşamadığını lisana getirdi.

‘UKRAYNA’DA DİKTE EDİLMİŞ BİR BARIŞ OLMAYACAK’

Olaf Scholz, Almanya’nın birinci defa bir savaş bölgesine (Ukrayna) silah sağlama üzere tarihi kararlarına dikkati çekerek, Putin’in Ukrayna’nın savunmasını kıramayacağını anlarsa “barışı” önemli halde müzakere edeceğini ve bu yüzden Batı’nın Ukrayna’ya daima takviyesinin kıymetli olduğunu belirtti. Scholz, Putin’in Ukrayna’yı işgal etmeyi başarması durumunda ise bunun dramatik sonuçları olacağı konusunda uyardı.

Scholz, “Putin, herkesin özgürlük, egemenlik ve kendi bahtını tayin hakkına sahip olmadığı, neyin hakikat olduğunu güçlü olanın dikte ettiği bir dünya sistemine geri dönmek istiyor. Bu emperyalizmdir” değerlendirmesinde bulundu.

Scholz, Almanya ve müttefiklerinin NATO’yu direkt savaşa çekecek rastgele bir adımdan kaçındıklarını belirterek, Putin’in NATO, AB ve G7’nin “dayanışmasını ve gücünü” hafife aldığını savundu.

Scholz ayrıyeten, Putin’in Ukrayna’daki savaşı kazanmasına müsaade veremeyeceklerini vurgulayarak, “Bu, Putin’e dikte edilmiş bir barış olmayacağını açıkça belirtmek meselesidir. Ukrayna bunu kabul etmeyecek, biz de kabul etmeyeceğiz” dedi

‘ULUSLARARASI İŞ BİRLİĞİNDE TEHDİT YOK’

Olaf Scholz, çok kutuplu dünyada, çok farklı ülkelerin ve bölgelerin artan ekonomik ve demografik tartılarına uygun olarak daha fazla siyasi kelam talep ettiklerini lisana getirerek, “Açık olmak gerekirse, bunda bir tehdit yok” dedi.

Scholz, ülkesinin periyot başkanlığını yürüttüğü G7’nin bu yıl haziran sonunda Almanya’da yapılacak başkanlar doruğuna Güney Afrika, Senegal, Hindistan, Endonezya ve Arjantin‘i davet ettiğini belirterek, “Gelecekte global zorlukları gidermede ilerleme sağlamak için dünyanın iş birliğine muhtaçlık duyduğu ülkeleri ve bölgeleri temsil ediyorlar” tabirini kullandı.

Scholz, Yeni ülkelerle kurulacak iştiraklerin, “ham husus kıtlığı ve enflasyon krizleri” karşısında dayanışmaya katkıda bulunacağını anlatarak, çok kutuplu bir dünyada, memleketler arası dayanışma olmadan milletlerarası sistemi sağlamanın mümkün olmayacağına işaret etti.

Scholz ayrıyeten, Sincan Uygur Özerk Bölgesi‘ndeki Uygur Türklerine ve öteki Müslüman azınlıklara baskı ve şiddet uygulamakla suçlanan Çin‘e seslenerek “insan hakları ihlallerinin” göz gerisi edilemeyeceğini söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.