New York borsası yatay seyirle açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,04 artarak 32.542,96 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,40 artışla 4.088,55 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,63 artarak 12.239,69 puana çıktı.

ABD’li teknoloji devlerinin dün açıklanan bilançoları sonrası endeksler, haftanın son süreç gününün açılışında yatay bir seyir izledi.

Apple, Amazon ve Intel, nisan-haziran devrine ilişkin bilançolarını dün piyasaların kapanmasının akabinde açıkladı.

Apple, nisan-haziran periyodunda gelirinin arttığını, karının ise azaldığını duyururken, Amazon gelirini artırmasına karşın ziyan bildirdi.

Intel de tıpkı periyotta gelirinin azaldığını ve ziyan ettiğini duyurdu. Apple ve Amazon’un piyasa beklentilerini geride bırakan finansal sonuçları risk iştahını artırırken, makroekonomik bilgilerden gelen karışık sinyallerin ise fiyatlamaları zorlaştırdığı görüldü.

ABD’de bugün açıklanan datalara nazaran, şahsî gelirler haziranda yüzde 0,6 ve ferdî tüketim harcamaları yüzde 1,1 artarak piyasa beklentilerini geride bıraktı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı şahsî tüketim harcamaları fiyat endeksi ise haziranda aylık bazda yüzde 1 ve yıllık bazda yüzde 6,8 yükseldi.

Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki aylık artış Eylül 2005’ten bu yana en büyük artışı gösterirken, yıllık artış Ocak 1982’den bu yana en büyük yükselişi kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.