Milyarlarca dolarlık doğal gaz piyasasını ele geçiriyorlar: Savaşın vurguncuları

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı Ukrayna’ya yönelik askeri hücumları devam ederken, ABD şirketlerinin başta güç piayasaları olmak üzere, tüm dünyayı etkileyen krizi fırsata çevirdiği sav edildi.

Salı günü bir toplantıda konuşan Rusya Güvenlik Kurulu Sekreteri Nikolay Patrushev, ABD firmalarının “Avrupa gaz piyasasının bir kısmını denetimleri altına aldıklarını ileri sürdü. Rus yetkiliye nazaran milyarlarca dolarlık dallar, ABD şirketleri tarafından denetim altına alınmaya çalışılıyor.

Patrushev’e nazaran, güç piyasasının yanı sıra, Avrupa iktisadının orta bölümler ve öbür yüksek teknoloji kesimleri de Amerikalıların büyük ilgisini çekiyor.

Ukrayna krizi güç güvenliğini belirsizliğe itmeden evvel Rusya, AB’nin esas güç, bilhassa de doğal gaz tedarikçisiydi. ABD’nin akabinde Brüksel de, Ukrayna’ya atağa karşı missilleme ve geri çekilmeye zorlama için Moskova’ya çeşitli ekonomik yaptırımlar uyguladı.

SAVAŞTA DOĞAL GAZ VE PETROL CEPHESİ

AB, Rus kömürüne ve ham petrolüne ambargo koydu ve önümüzdeki yıllarda arzı büsbütün keseceğini açıkladı.

Savaştan evvel bile ABD, Avrupa ülkelerine Rusya ile ticaretini azaltmaları için baskı yapıyordu. Washington’un Avrupa’nın Rus gazı yerine, Amerika’nın sıvılaştırılmış doğal gazını almasını istiyordu fakat, daha maliyetli olduğu için, AB ülkeleri buna yanaşmamıştı.

Trump periyodunda, Almanya’nın Nord Stream 2 gaz boru sınırından çekilmesi talep edilmiş, Almanya davete ‘kendi kararımızdır’ biçiminde karşılık vermişti. Almanya’dan düzenleyici onay bekleyen proje, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının başlamasının akabinde askıya alındı.

 

KAYNAK: STAR GAZETESİ

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.