Meta, 350 binden fazla Instagram profilini klonlayan Türk’e dava açtı

Bünyesinde Facebook, WhatsApp ve Instagram’ı bulunduran Meta, 350 binden fazla Instagram profilini klonlayan bir Türk’e ve Çinli teknoloji şirketine iki başka dava açtı.

Son yıllarda kullanıcılarının bilgi güvenliğini sağlayamadığı gerekçesiyle sık sık sert tenkitlerin gayesinde olan Meta, bu kere platformlarından data klonlayan bir şirket ve bir şahsa davalar açarak dikkat çekiyor.

Meta, bir müddettir kullanıcıların datalarını toplayan üçüncü taraf şirketlere savaş açmıştı. Son olarak Zuckerberg’in şirketi; Octopus isimli bir şirkete ve Ekrem Ateş isimli bir bireye başka federal davalar açtı.

Octopus isimli Çinli teknoloji firması, bireylere ve şirketlere data toplama hizmetleri sunarken, insanların kendi data toplama kampanyalarını yürütmek için kullanabilecekleri yazılımlar da satıyor.

TÜM DATALARI ALIYOR

Meta da bu şirketin kullanıcılarının hesaplarına dair tüm bilgileri ve hatta kimlik doğrulama bilgilerini dahi kopyaladığını ileri sürüyor. Ayrıyeten şirketin kullandığı yazılım daha sonra makul bir Octopus müşterisine bağlı her Facebook ve Instagram kullanıcısı hakkında telefon numaraları, doğum tarihleri ve başka ferdî bilgileri de alabilir.

Meta, hususla ilgili yaptığı açıklamada; “Octopus üzere şirketler, kimi hedeflediklerine ve hangi maksatla bu dataları kazıdıklarına bakılmaksızın data sunan sanayinin bir modülü. Bu sanayi, bilgilerin klonlanmasını ve öbür platformlarda kullanılmasını, bilgilere hiçbir halde sahip olmayacak bireyler ve şirketler için kullanılabilir hale getirilmesini sağlıyor” dedi.

META’YI KIZDIRAN TÜRK

Meta’nın dava açtığı bir öbür isim ise Ekrem Ateş. Meta, 350 binden fazla Instagram kullanıcısı hakkında bilgi toplamak için otomatik Instagram hesaplarını kullandığını ve daha sonra bu bilgileri, bu bireylerin müsaadeleri olmadan görüntülenebilen bir dizi klon sitede yayınladığını söyledi.

Meta, 2021’in başından bu yana Ateş’e karşı icra süreci gerçekleştirdiğini de belirtti.

Meta, birinci kez kullanıcı datalarını klonlayan sitelere ve şahıslara dava açmıyor. Teknoloji sitesi Engadget’ın haberine nazaran; şirket 2020’de de 100 binden fazla Instagram profilini klonlayan yeniden bir Türk vatandaşına dava açmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.