Marmaraereğlisi’ndeki etraf kirliliği Kınıklı’yı da vurdu

Haber: Şeyda Öztürk

Marmara Denizi’ne akan dere, hali hazırda müsilajla uğraşan denizi tehdit ediyor. Ağır kokular yayılan bölgede Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü dereden, Kıyı Güvenlik Komutanlığı takımları ise denizden numune aldı. Yaşananları Cumhuriyet’e kıymetlendiren Marmaraereğlisi Etraf Gönüllüleri Derneği Lideri Mine Olgaç, “Bu yaşananlar olacak üzere değil. Müsilaj bile daha bitmemişken bu tuzu biberi oluyor” tabirlerini kullandı.

Etraftaki fabrika ve tesislerin nasıl bu kadar rahat hareket ettiklerini bilmediğini belirten Olgaç, “Sürekli birebir şeyleri yaşıyoruz. Bunu yapanlar bu rahatlığı nereden alıyorlar bilmiyorum. Biz çalışmalarımıza devam edeceğiz, umarım sonuç alırız” dedi.

Etrafta yaşanan sorunlardan hayvan ömrünün da etkilendiğini söyleyen Olgaç, “Komşum bana yaşananların görüntüsünü attı. Orada ölmüş birkaç balık görebiliyorsunuz. Bu yaşadıklarımız yüzünden etrafta çok az hayvan kaldı, hepsi bu tarafı terk etti. Yaklaşık üç sene öncesine kadar bu mevsimde kurbağaların seslerini duymaya başlardınız. Artık o bile kesildi” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.