Latin Amerika önderlerinden Gustavo Petro’ya tebrik iletileri

Kolombiya’da genel seçimlerde eski M-19 gerilla hareketi üyesi Gustavo Petro’nun cumhurbaşkanı seçilmesinin akabinde Latin Amerika ülkelerinin başkanları toplumsal medyadan tebrik bildirileri yayınladı.

Küba Devlet Lideri Miguel Diaz-Canel, Twitter’daki paylaşımında, Petro’nun Kolombiya’da tarihi bir zafer kazandığını söz ederek “Gustavo Petro’ya en kardeşçe hislerimle tebriklerimi iletiyorum. Halklarımızın refahı için ikili bağlantılarımızın geliştirilmesinde, ilerlemeye istekli olduğumuzu yineliyoruz” tabirini kullandı.

Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador (AMLO) Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Gustavo Petro’nun zaferi tarihidir. Kolombiya’nın muhafazakarları her vakit inatçı ve sert olmuştur. Tebrikler” dedi.

ARJANTİN’DEN BİRLİK ÇAĞRISI

Arjantin Devlet Lideri Alberto Fernandez de Petro ile yardımcısı Francia Marquez’i tebrik ettiğini belirterek “Kolombiya’daki seçim sürecini sona erdiren Gustavo Petro ve Francia Marquez Mina’nın elde ettiği zaferden ötürü çok memnunum. Onun zaferi demokrasiyi teyit ediyor ve kardeş halklar ortasında azami dayanışmayı gerektiren bu vakitte birleşmiş bir Latin Amerika’ya giden yolu sağlama alıyor” tabirlerine yer verdi. Fernandez, Güney Amerika’da birlik daveti da yaptı.

BORIC: NE KEYİFLİ LATİN AMERİKA İÇİN!

Şili Devlet Lideri Gabriel Boric de Twitter hesabından, “Az evvel Petro ile onun ve Francia’nın Kolombiya Cumhurbaşkanlığı zaferini tebrik etmek için konuştum. Ne keyifli Latin Amerika için! Süratle değişen dünyanın zorluklarında kıtamızın birliği için birlikte çalışacağız” dedi.

MADURO: YENİ VAKİTLER UFUKTA

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro toplumsal medya hesabından, Kolombiya’da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Gustavo Petro ve yardımcısı Francia Marquez’i tebrik etti. Kolombiya halkının iradesinin sandığa yansıdığını kaydeden Maduro, “Seçimlerdeki tarihi zaferlerinden dolayı kutluyorum. Demokrasi ve barış yolunu savunan Kolombiya halkının iradesi duyuldu. Bu kardeş ülke için yeni vakitler ufukta görünüyor” paylaşımında bulundu.

Bolivya Devlet Lideri Luis Arce Catacora, Twitter hesabından, Kolombiya halkını kutladığını kaydederek “Gustavo Petro ve Francia Marquez kardeşlerimizi zaferleri için tebrik ediyorum. Latin Amerika entegrasyonu daha da güçlendiriliyor” açıklaması yaptı.

EKVADOR, HONDURAS VE PANAMA’DAN KUTLAMA MESAJI

Ekvador Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso, Twitter’dan Petro’yu tebrik ederek, “Kolombiya Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı seçildiği için telefonla Petro’yu arayarak zaferini kutladım. Halklarımızın gelişimine ve entegrasyonuna öncelik vererek, hükümetimizin dostluk ve iş birliğini güçlendirme konusundaki istekliliğimi yineledim” tabirlerini kullandı.

Honduras Devlet Lideri Xiomara Castro, Twitter’dan cumhurbaşkanı seçilen Petro’yu kutlayarak, “Honduras halkı ismine, tarihi bir değişimi seçtikleri için Kolombiya’nın gözü pek halkını tebrik ediyorum” paylaşımı yaptı.

Panama Devlet Lideri Laurentino Cortizo da Panama halkı ismine Kolombiya’nın seçilmiş cumhurbaşkanını tebrik ederek “Kardeş ülke demokrasisinin ve halklarımızı birleştiren tarihi bağların güçlenmesini diliyorum” iletisi verdi.

İLK DEFA SİYAH LİDER YARDIMCISI

Kolombiya halkı tıpkı vakitte birinci defa siyah lider yardımcısı seçti. Petro’nun lider adayı Francia Márquez, Kosta Rika’dan sonra Latin Amerika’da bu vazifesi yürüten ikinci siyah oldu. 40 yaşındaki Márquez, 13 yaşından bu yana toplumsal aksiyonlara katıldığını söylüyor, mafyalar tarafından zorla yerinden edildiği ve en az bir suikast teşebbüsünden kurtulduğunu belirtiyor.

Márquez, yasa dışı altın madencilerine karşı yaklaşık 350 millik arayı kat ederek başşehir Bogota’ya yürüyen bayanların hareketine öncülük etmesiyle hatırlanıyor. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.