Kültür Yolu Şenliği beş kente yayıldı

Okulların açılması ve tatil bölgelerinden geri dönüşlerle birlikte kentlerdeki kültür sanat aktiflikleri canlanmaya başladı. Yaz aylarında daha çok dış yerlerde yapılan etkinlikler, sonbaharın gelmesiyle birlikte kapalı yerlere taşınıyor. Pandeminin tesirinin sönmesiyle bu yıl Eylül ayı daha bir hareketli. Büyükşehirlerde, bilhassa de kültür sanatın lokomotifi olan İstanbul’da bir dünya sanat aktifliği sanatseverleri bekliyor.

İlk kere geçen yıl Beyoğlu Kültür Yolu ismiyle düzenlenen ve bu sene Başşehir Kültür Yolu rotasıyla genişleyen Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri, dönemin açılış ve kapanış aktifliği rolünde. 16 Eylül-23 Ekim’de planlanan şenlik, bu yıl kapsamını genişleterek beş kente yayıldı.

İZMİR VE ADANA DA EKLENECEK

İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Konya’da yapılacak olan şenliğin tanıtım toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, dünyada örneği az görülen, memleketler arası seyahatlerde belirleyici olan ve önemli ziyaretçi kitlelerini cezbeden bir kültür sanat şenliği düzenlediklerini belirterek, şunları söyledi: “Dünyada bu kadar geniş çapta yapılan seçkin kültür ve sanat etkinliklerinden biriyiz. Kültür sanat coşkumuzu bu beş kentimizden tüm Türkiye’ye dalga dalga yayacağız.”

Festivalde, sanattan sinemaya, edebiyattan dansa, müzikten dijital sanatlara herkesin kendi beğenisine ve ilgisine uygun 3 binden fazla aktiflik, 15 bine yakın sanatkarla Türkiye, kültür ve sanata doyacak. Şenliklerin bir öbür özelliği de kentlerin kültürel, mimari ve tarihi rotalarında düzenleniyor olması. Gelecek yıl şenlik rotasına İzmir ve Adana Portakal Çiçeği Karnavalı da eklenecek.

Mehmet Nuri Ersoy

ALTI BİN SANATÇI YER ALACAK

Festivallerden birincisi 16 Eylül’de Çanakkale’de başlayacak olan Troya Kültür Yolu Şenliği. İstanbul ve Başşehir şenlikleri ise 1-23 Ekim’de. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde kırk altı farklı yerde 6 binden fazla sanatçı, binden fazla aktiflikle sanatseverlerle buluşacak. Şenliğin en tezli etkinliklerinden biri, Tophane-i Amire Tek Kubbe’de ortalarında Behçet Necatigil, Oğuz Atay, Tomris Uyar ve Orhan Pamuk’un da bulunduğu edebiyatçıların el yazmalarından oluşan bir stant olacak. Ankara’daki en savlı aktiflik ise Göbeklitepe Operası. 8-16 Ekim’de ise Diyarbakır Sur Kültür Yolu’ndan barış güvercinleri uçurulurken, 22-30 Eylül’de Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’ne dahil edilen 19. Milletlerarası Konya Mistik Müzik Şenliği sanatseverleri farklı dünyalara götürecek.

Baharla gelen sanat coşkusu

Sonbaharın gelmesiyle birlikte sanatseverleri bekleyen sayısız sanat etkinliklerinden biri de 17 Eylül-20 Kasım tarihleri ortasında üç farklı yerde gerçekleşecek olan 17. İstanbul Bianeli. Kırk Kapılı Oda: Günümüz Sanatkarları Stantlarının 40. yılı standına ise 10 Eylül-19 Kasım’da Akbank Sanat konut sahipliği yapıyor. Salt’ın yeni standı “Sahnede 90’lar” 15 Eylül’de kapısını açarken, Kalyon Kültür, “İnsan Eli Değmiş” isimli karma standını 15 Eylül-17 Aralık’ta Nişantaşı Taş Konak’ta ağırlayacak. Contemporary Istanbul’un bu yılki 17. edisyonu Tersane İstanbul’da 19-22 Eylül’de genel ziyaretçilerini bekliyor. Öte yandan Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 29. Memleketler arası Adana Altın Koza Sinema Şenliği, 12-18 Eylül’de sinemanın kıymetli isimlerini ve sinemalarını bir ortaya getirmeye hazırlanıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.