Kız çocuklarına ilham oldular

Başarılı girişimlere imza atıp çok sayıda ödül kazanan kadınlar, kız öğrencilerle kendi yolculuklarını paylaşıp “Yeter ki bıkmadan, pes etmeden hayallerinizin peşinden gidin. Başaramayacağınız bir şey yok” dedi.

YARALARIN DAHA HIZLI İYİLEŞMESİNİ SAĞLIYOR
‘TİM-TEB Girişim Evleri En Motive Edici Başarı Hikâyesi Ödülü’ başta olmak üzere çeşitli ödüller kazanan, Dermis Pharma’nın kurucuları Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Kevser Özgen Özer, Doç. Dr. Evren Homan Gökçe ve Doç. Dr. Sakine Tuncay Tanrıverdi, başarıya ulaşana kadar yaşadıkları süreci anlattı. Diyabet yaraları gibi zor iyileşen yaraların tedavisi için yola çıkan akademisyenlerin geliştirdiği ürün, klasik yara örtülerinden farklı olarak derinin doğal bileşenlerinden oluşuyor ve uygulandığı deri ile uyumlu bir tabaka oluşturup tedavi sürecini kısaltıyor. Böylece, kronik açık yaraların hızlı ve etkili tedavisini sağlıyor.

DOKTORA PROJESİ DÜNYA DEVLERİYLE ÇALIŞMASINI SAĞLADI
‘Türkiye’nin Gelecek Vadeden Kadın Girişimcisi Ödülü’ sahibi Dr. Burcu Karaca Uğural, keten gibi lifli tarımsal ürünlerden elde edilen doğal elyafı kullanarak geri dönüştürülebilir, yüksek performanslı ve hafif endüstriyel biyokompozitler geliştirerek üreten, bir ileri malzeme girişimi olarak B-PREG’i kurdu. Uğural’ın geliştirdiği ürün, çeşitli sektörlerde kullanılan sentetik malzemeler ile benzer yüksek performans göstererek plastik gibi petrol-bazlı sentetik malzemelerin kullanımını azaltarak, karbon ayak izinin de azaltılmasını sağlıyor. Uğural, doktora projesi olarak başlayıp dünya devleriyle çalıştığı bir projeye dönüşen süreci ve yaşadığı deneyimleri öğrencilerle paylaştı.

OFİSİ ARAZİYE TAŞIYOR
‘4’üncü İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı En İyi Ulusal Buluş Ödülü’ ve Altın Madalya Sahibi, FieldTech Mühendislik Kurucusu, Girişimci Mimar Selin Küçük Şahin de ‘Ofisi araziye taşıdık’ sloganıyla ortaya çıkan; arkeoloji, haritacılık, inşaat, madencilik gibi alanlarda saha ile ofis çalışmasını birleştiren entegre bir çözüm olan projesini ve başarı hikayesini anlattı.

Başarılarıyla örnek olan işlere imza atan kadın girişimciler, öğrencilere, karşılaşabilecekleri tüm zorluklara karşın bıkmadan, pes etmeden hayallerinin peşinden gitmeleri tavsiyesinde bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.