Karar yazarı Verçin: Erdoğan, yüzde 40 seviyesindeki şok bir faiz artırımına izin verebilir

Karar yazarı Mehmet Ali Verçin, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 8,5 seviyesindeki politika faizinin yüzde 40’lar seviyesine kadar yükseltilmesine izin vermiş olabileceğini yazdı.

Mehmet Ali Verçin, Merkez Bankası’nın önünde iki yol olduğunu belirterek faiz kararına ilişkin tahminlerine açıkladı.  Verçin, sözel yönlendirme yapılmadığını ve faiz kararını belirleyecek Para Politikası Kurulu (PPK) üyelerinin değişmediğini hatırlattıktan sonra, şu değerlendirmeyi yaptı:

“TCMB’nin önünde iki yol var ya Sayın Murat Çetinkaya döneminde olduğu gibi ‘önden yüklemeli şok bir faiz artışı’(%17,75’ten %24,e) yapacak ya da FED’in yaptığı gibi ‘tedrici ve azalan oranlarda faiz artışları’ yaparak sorunun çözümünü zamana yayacaktır.”

“Erdoğan, seçimler yaklaşırken enflasyonda düşüş ve faizlerde indirim görmek isteyebilir”

Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlere dikkat çeken Verçin,Erdoğan, 2024 mahalli seçimlerden dolayı, enflasyonda ve faizlerde, önce hızlı ve yüksek bir artırım fakat seçimler yaklaşırken de enflasyonda düşüş ve faizlerde indirim görmek isteyebilir. Bu bakış açısıyla TCMB’nin başlangıçta şok bir faiz artışı yapmasına izin vermiş olabilir, mesela %40″ ifadelerini kullandı.

Verçin, yazısının sonunda kendi faiz tahminini de açıkladı. Karar yazarı, yüzde 8,5 seviyesindeki politika faizinin bugün yüzde 18 seviyelerine yükseltilmesini, ardından her ay 2-3 puanlık faiz artırımlarıyla yola devam edilmesini bekliyor.

Yazının tamamı için

TIKLAYIN: Gözler Merkez Bankası’nın faiz kararında; ekonomistlerin görüşü ne yönde, nasıl bir karar bekliyorlar?

TIKLAYIN: Kritik toplantı: Merkez Bankası 2 yıl sonra ilk kez faizi artıracak mı?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir