İran’da besin fiyatları protestosunda marketler yağmalandı

2 yıldır süren koronavirüs salgını, 2 aydır da devam eden Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle İran’da ekonomik kriz besin fiyatlarında büyük artışlara neden oldu.

Toplumsal medya imgelerine nazaran, ülkenin güneybatısındaki Huzistan eyaletine bağlı Dezful, Endimeşk ve İze kentlerinde hayat pahalılığı halkı sokağa döktü.
Ülke yöneticilerine ve hükümet aleyhine sloganlar atan göstericilere güvenlik güçleri göz yaşartıcı gazlarla müdahale etti.

İnternette kısıtlamalar

AA’nın haberine nazaran; kentteki internet erişimi de kısıtlandı. Global internet erişimini izleyen Londra merkezli “Netblocks” internet sitesi de Twitter hesabından, İran’da taşınabilir ve sabit çizgi operatörlerinin internet hizmetlerinde kısıtlamalar olduğunu doğruladı.

Onlarca kişi gözaltında

İran’da Arap nüfusun yoğunlukta olduğu Huzistan eyaletine bağlı Dezful, Susengerd, Endimeşk ve İze kentlerinde son günlerde hayat pahalılığı nedeniyle şovlar düzenleniyor. Güvenlik güçlerinin şovlara katılan onlarca kişiyi gözaltına aldığı belirtiliyor.

Öğretmenler de sokağa çıktı

Ülkenin çeşitli kentleri bugün de öğretmenlerin protesto şovlarına sahne olmuştu. İranlı öğretmenlerin makus çalışma kurallarını ve düşük maaşları protesto etmek için ülke genelinde düzenlediği protestolarda en az 9 kişi gözaltına alınmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.