İran’da Atom Gücü Kurumu şeffaflık maddesinden muaf tutuldu

İran resmi haber ajansı IRNA’ya nazaran, “yasama, yürütme ve yargı organları ile bunlara bağlı kurumların şeffaflığına ait yasa tasarısı” Mecliste görüşüldü.

Kabul edilen tasarıya nazaran, İran Meclisi ve İhtilal Meclisinin onayından geçen, yürütmeye bağlı eyalet, kent ve köy meclisleri şeffaflık yasası kapsamına girerken, güvenlik asıllı kurulan meclis ve şuralar ile askeri kuvvetler, İstihbarat Bakanlığı ve İAEK ise şeffaf kurumlar ortasında yer almayacak.

Kamu hizmeti veren barolar, tabipler birliği ile mühendisler, ticaret, maden, sanayi ve ziraat odaları ise şeffaf olması gereken kurumlar ortasında sayıldı.

Ülkede bir müddettir İran Meclisinde alınan kararların ve milletvekillerinin kullandığı oyların şeffaflığı konusu tartışılıyordu. Bahsi geçen yasa tasarısı, kapsamı genişletse de Tahran idaresinin 5+1 ülkeleriyle yürüttüğü nükleer mutabakat görüşmelerinin odağındaki İAEK’nın kapsam dışı tutulması dikkati çekti. İran, nükleer çalışma ajandasının kapalılığını milletlerarası ilgilerde bir koz olarak kullanırken, Batılı ülkeler İAEK’yı yeteri kadar şeffaf olmamakla suçluyor.

İran’da bir yasa tasarısı milletvekilleri tarafından onaylandıktan sonra Uzmanlar Meclisine gönderiliyor ve buradaki onayın akabinde kanunlaşıyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.