Iraklı vekilden IŞİD çıkışı: Taarruzların artmasında istihbarat zaafı var

Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Kurulu Üyesi Ahmed Musevi, ülkedeki güvenlik durumu ve IŞİD‘in artan hücumlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ahmed Musevi, son aylarda terör örgütü IŞİD’in Irak güçlerine yönelik akınlarında artış yaşandığını, bunda istihbarat zaafının da tesirli olduğunu belirterek, güvenlik konusunda birtakım adımların atılması gerektiğini tabir etti.

Musevi, IŞİD’in son aylarda Kerkük, Selahaddin ve Diyala‘daki akınlarının arttığını kaydederek, “Bu akınların artmasında istihbarat zaafının tesirli olduğu açık. Tekraren bu terör örgütüne karşı istihbarat çalışmalarının ağırlaştığı ve hareket alanlarının kıskaç altına alındığını duyduk lakin bunlar (IŞİD) kümeler biçiminde hareket ederek denetim noktalarında bulunan askerlere saldırıyor” tabirlerini kullandı.

‘IŞİD, GECE HÜCUM PROSEDÜRÜNÜ KULLANIYOR’

Ahmed Musevi, “IŞİD, Irak güçlerine karşı gece yarısı atak usulünü kullanıyor” diyerek, güvenlik güçlerinin bulunduğu mevzilere “termal kameralar” üzere lojistik takviyenin sağlanması ve örgüt mensuplarının hareketlerinin insansız hava araçlarıyla izlenmesi gerektiğini belirtti.

Musevi, Irak‘taki birtakım bölgelerde askeri güçlerin bulundurulmamasının “güvenlik boşluğu oluşturduğu” tenkidinde bulunarak, “Güvenlik düzeneğinin siyasetten büsbütün uzak tutulması lazım. Bu güçlere, bilhassa sıcak bölgelerde hareket alanı açılmalı ki terörle çabayı rahatça yapsınlar” diye konuştu.

IRAK’TAKİ IŞİD VARLIĞI

IŞİD, Haziran 2014’te Irak’ın Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamını, Diyala ve Kerkük vilayetlerinin bir kısmını ele geçirmiş, kelam konusu bölgeler yıllar içinde örgütten geri alınmıştı.

Irak eski Başbakanı Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017’de örgüte karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu.

Terör örgütü DEAŞ’ın bölgeden çıkarılması ve kentlerin geri alınmasının üzerinden yaklaşık 5 yıl geçmesine karşın örgütün bilhassa Kerkük, Diyala, Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin kırsal bölgelerinde taarruzları devam ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.