İktisattaki kötüleşmeyi önleyemeyen iktidarın siyasetlerine reaksiyon: ‘Müjde enflasyonu’

İktisattaki berbat gidişle yurttaş dayanağını kaybetmeye başlayan iktidar, devayı konut kredisinden kur muhafazalı mevduata kadar her mevzuda “müjdelere” sarılmakta buldu. İktidarın “müjde enflasyonu” oluşturduğunu söyleyen CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, “Verdikleri kelamda muştular tahlil yerine daha çok zulme dönüşüyor. Saray gerçek bir müjde vermek istiyorsa en kısa müddette seçim kararı almalı” dedi. CHP’li Akın, artan ömür pahalılığı karşısında AKP iktidarının açıkladığı “müjdelere” ait bir çalışma hazırladı. Çalışmada şu tespitler yer aldı:

  • Elektrik faturası: Saray, elektrik faturalarında indirim için Aralık 2021’de TRT hissesinin kaldırılacağı muştusunu verdi. 2022’nin birinci gününde Cumhuriyet tarihinin en büyük elektrik artırımını yaptı. Faturalar konutlarda yüzde 127 zamlandı. Türkiye, son devirde en fazla elektrik artırımı yapan ülkelerin başında geliyor.
  • Kur muhafazalı mevduat: İktidar, aldığı yanlış kararlarla Türk Lirası’nın harika kıymet kaybetmesine neden oldu. Kur muhafazalı mevduat sistemi muştusuyla zenginin parası 85 milyon vatandaşın verdiği vergilerden karşılanmaya başlandı. Sistemin yürürlüğü girdiği gün dolar kuru 12.18 lirayken; bugün bu fiyat 15.5 lira sonuna dayandı. İktidarın müjde olarak sunduğu sistemden kaynaklanan milyarlarca liralık kur farkı ise Hazine’den karşılanıyor.
  • Taban fiyat: İktidar, 2022 için müjde olarak sunduğu taban fiyatı net 4 bin 253 lira yaptı. Açlık sonuysa şubatta 4 bin 552 lira, martta 4 bin 927 lira, nisanda 5 bin 323 liraya çıktı. Mayısta 5 bin 500 liranın üzeri bekleniyor. Müjde olarak sunulan minimum fiyat yılın yarısına gelmeden açlık sonunun neredeyse 1500 lira altında kaldı.
  • Konut kredisi: Konut kiraları ve satış fiyatlarındaki artışın akabinde Saray iktidarı, Mayıs 2022’de düşük faizli konut kredisi muştusu verdi. Enflasyonun daima artması nedeniyle mesken fiyatları bir gecede yüzde 20 ile yüzde 30 oranında arttı. Minimum fiyatlı bir vatandaşın konut sahibi olması imkânsız hale geldi. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.