Güç krizi, Türk turizmine doping olacak: Kısıtlamasız birinci kış Türkiye’ye yaradı

Turizmciler pandeminin akabinde son 3 yılın en ağır kışına hazırlanıyor. Pandemi kısıtlamaları olmadan yaşanacak birinci kış dönemi ağır geçecek. Rezervasyonlarda 2019’un sayıları yakalandı. Bilhassa kasım ayı rezervasyonlarında yüzde 50’lik artış var. Uzun yıllardır kayak, sıhhat, futbol, golf, kongre ve aktiflik üzere kategorilerle kış dönemini bekleyen turizmcilerin, Avrupa’da yaşanan güç krizi ile birlikte beklentileri daha da arttı.

Bu kış Avrupalı emeklilerin daha çok Türkiye’de tatili tercih etmesi için hazırlıklar yapılıyor. Yaşanan güç krizi ile birlikte aslında Türkiye’nin kış aylarında uzun yıllardır ağırladığı emekli turistlerin sayısının bu yıl biraz daha artması bekleniyor. Kimi turizmciler bilhassa Alman emeklilerin Türkiye’ye akın edeceğini savunurken; kimileri da bu duruma temkinli yaklaşarak kış turizmi hareketinin sırf gaz derdine bağlanamayacağını, pandemi kısıtlamalarının akabinde yaşanacak birinci kış dönemi olduğuna dikkat çekti.

Dünya gazetesinin haberine nazaran, Türkiye’ye turist getiren çeşit operatörlerine nazaran mevcut uçuş kapasitesiyle 1 ila 3 milyon Avrupalının kış tatili için Türkiye’yi tercih etmesi bekleniyor.

OTELLER KIŞIN DA AÇIK OLACAK

Gaz krizinin turizm için fırsata dönmesini bekleyen birtakım oteller kışın da açık olmayı planlıyor. Hatta maliyetleri azaltmak isteyen birtakım oteller konseptlerini pansiyona çeviriyor. Avrupalı emeklilerin daha çok Antalya’ya gelmeleri bekleniyor. Dalaman, Marmaris üzere Güney Ege bölgelerine ise kışın uçuş olmaması sebebiyle bu hareketlilik yansımayacak. Bölgedeki turizmciler, uçuşlar başlarsa, otellerini kışın açık tutabileceklerini söylüyor.

“ERTELENMİŞ TATİL TALEPLERİ TESİRLİ OLACAK”

TÜROFED Lider Yardımcısı Tunç Batum, pandemi kısıtlamalarıyla geçen iki yılın akabinde, ertelenmiş tatil talebinin, satın alınmış lakin ertelenmiş tatillerin bu kış döneminde tesirli olduğunu söyleyerek, gerçek taleplerin 2023’te görülebileceğini söyledi.

Batum, güç krizi sebebiyle emekli Almanların Türkiye’de daha çok tatil yapacağı konusunda temkinli olduklarını belirterek, “Azerbaycan’la güç koridoru yaratıldı, Amerika likit gazla Avrupayı destekleyecek, elektrikli ısınma tahlilleri yaratıyorlar yani çeşitli alternatifler bulmaya çalışıyorlar” dedi.

Uzun yıllardır emekli turizmi, yani 65 yaş üzeri turistin bilhassa Antalya’nın ucuz bölgelerine uzun periyot kış tatiline geldiğini söyleyen Batum, “Shopping turizmi olarak satılıyordu. Oteller, kasımda kapatmak yerine kışlık maliyetlerini karşılamak, ziyan etmeden kışı geçirebilmek için bu turistlere 20 eurolara oda paketleri satıyorlar. Bu açıdan Antalya çok şanslı. Direkt uçuşlar kışın da devam ediyor. Böylelikle gaz krizini de avantaja çevirebilirler. Mesela TGA ya da turizm bakanlığı Almanya’da emekli sandıkları ile anlaşılabilir. Emekli sandıkları maaşı tatil olarak ödeyebilir. Daha evvel cins operatörleri aracılığıyla bu tip şeyler oldu. Emekli sandığı ödedi bir aylık tatil paralarını. Emekli sandıkları daha çok emekli turist için garanti verebilirse daha çok otel kışı açık geçirebilir” dedi. 

Lakin Güney Ege’de direkt uçuşların kış devrinde bittiğini vurgulayan Batum, “Bu bölgeye de uçuşlar olursa, birçok otel kapanmaz dönem 12 aya çıkarılabilir. Bilhassa İngiltere’den uçuşlar devam ederse otellerimizi açarız. Dalaman, Marmaris bölgesinde birtakım oteller ekim kasımda bile açık olmuyor” diye konuştu.

“HAREKETLENME DİREKT DOĞALGAZ SORUNUNA BAĞLI DEĞİL”

Doğalgaz badiresinden ötürü kimsenin ‘Hadi bir kayak tatili yapalım’ demeyeceğini kaydeden Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Lideri Firuz Bağlıkaya, “Seyahatler bu yıl yeni açıldı. İnsanlarda hasret var. Tüm dünyada da buna bağlı olarak turizm hareketliliği var. Bu yıl kısıtlamasız birinci kış olacak. Bu hareketlilik Avrupa ülkelerinde 2019’un iki katı. Biz de 2019’u yakaladık. Dolayısı ile kış turizmi açısından yoğunluk bekliyoruz lakin direkt doğalgaz ile ilişkili değil bu hareketlenme” dedi.

Bağlıkaya, “Alman hükümetinin artan güç fiyatlarından ötürü halka yaptığı para yardımı Antalya-Side bölgesine bir hareketlilik getirebilir. Kışı daha sıcak ülkelerde geçirmek isteyen ve doğalgaz ıstırabının da motive edeceği, İspanya-Yunanistan-Türkiye çanağında bilhassa, Alman emekli turistler olabilir. Zati halihazırda her kış Türkiye’yi tercih eden Alman emekliler de var. Bu sebeple Türk turizmi fazlası ile bu işten hissesini alacak” diye konuştu.

“3 YILIN EN HAREKETLİ KIŞI OLACAK”

Kış turizmini geliştirmek için eser ve pazar çeşitlendirmesi çalışmaları yapıldığını kaydeden Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Lideri Erkan Yağcı ise, şunları anlattı: “Avrupa’daki gelişmelere baktığımızda son 3 yılın en hareketli kış turizmini yaşayacağız. Bu beklenti yalnızca Avrupa’da yaşanan güç krizi nedeniyle oluşmadı. Biz birçok Avrupalı turisti kış turizmi çerçevesinde zati ağırlıyorduk. Bunun yanında sıhhat, futbol, golf, kongre ve aktiflik turizmiyle de kış dönemini destekliyorduk. Fakat şu da bir gerçek; Avrupa’da yaşanan son durum karşısında oluşan talebin karşılığını alması gereken en kıymetli aday Antalya. Antalya’da kasım ayının bilhassa Avrupa ve İngiltere pazarında yeterli geçeceğini öngörüyoruz. Ayrıyeten toplantı ve aktiflik segmentinde de canlanma olduğunu görüyoruz. Sonra önümüzde Noel var. Ocak-Şubat devrinde futbol turizmi yüksek. Kış turizminde Avrupa pazarının tamamı bizim için gaye. Almanya, İngiltere, Hollanda, Belçika ve İskandinav ülkeleri kış turizmi için öne çıkacak.”

“ENERJİ KRİZİNİN NASIL YANSIYACAĞINI KESTİRMEK ZOR”

TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Kümesi Lideri Ferit Turgut da, “Açıkçası Avrupa’da yaşanan enerji krizinin turizm bölümüne nasıl yansıyacağını tam olarak kestirmek güç. Ancak şunu net biçimde söyleyebilirim ki bu yıl son 3 yılın en hareketli kış turizmini geçireceğiz. Türkiye bilhassa kaliteli turizm anlayışı ve fiyat istikrarı ile rakiplerinin önüne geçecek. Bilhassa Kuzey Avrupa ülkelerinin kış prestijiyle tatil için Türkiye’yi tercih edeceğini düşünüyoruz. Ağır dönem olağanda ekim sonunda büsbütün bitiyordu. Şu an 15-20 Kasım için rezervasyonlar gelmeye başladı. Kışın da hoş işlerin olmasını bekliyoruz. Son yılların en hareketli kış turizm döneminin olmasını bekliyoruz. Dönem uzarsa istihdama katkı sağlar. Her türlü altyapımız, yatak kapasitemiz var. Şayet 12 ay turizm yapmayı başarabilirsek istihdamda sıkıntımız kalmaz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN FİYAT AVANTAJI VAR”

Türkiye’de her bölgenin ucuz destinasyon olmadığını söyleyen Bentour CEO’su Deniz Uğur, “İspanya ve Yunanistan üzere rakip ülkelerde fiyatlar daha yüksek. Bu da Türkiye’yi avantajlı duruma getiriyor. Almanya’da deniz-kum-güneş tatilcilerinin yüzde 70’ini bu üç ülke alıyor. Münasebetiyle Türkiye bu ülkelerin pazar hissesinin bir kısmını alacak” dedi. Almanya’daki çeşit operatörlerinin uzun konaklamalı Türkiye tatili paketleri sattığını söz eden Uğur, bu kış 1 milyon Alman turistin Türkiye’ye gelebileceğini söyledi.

“KIŞ İÇİN EĞİLİM SAPTAMAK ZOR”

Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV) Sözcüsü Torsten Schäfer’in DW Türkçe’ye verdiği bilgiye nazaran, hâlâ pek çok eyalette okul tatilinin sürdüğünü, insanların yaz tatilinden dönmediğini ve Ekim ayındaki sonbahar tatili için bile rezervasyonların tam olarak başlamadığını söylüyor ve Almanların genelde son dakikada harekete geçtiğini vurguluyor. Hasebiyle önümüzdeki kışa yönelik eğilim saptamanın imkansız olduğunu belirtiyor. Almanya Seyahat Birliğinin (DRV) verdiği bilgiye nazaran kelam konusu tatiller yıllardır küçük bir kümenin ilgi gösterdiği bir seyahat çeşidi. Kış aylarının geçirildiği kelam konusu tatillerde önde gelen destinasyonlar da Türkiye, Tunus, Mısır, Kanarya Adaları ve Tayland.

KAYNAK: DÜNYA/SELENAY YAĞCI

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.