Fransa’dan Nijer’deki büyükelçiliğini kapatma kararı

Fransa’nın askerlerin darbe yaparak yönetime el koymasından bu yana diplomatik krizler yaşadığı Niamey Büyükelçiliği’ni kapatma kararı aldığı bildirildi.

Fransız Jeune Afrique sitesinin diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Büyükelçi Sylvain Itte’nin 27 Eylül tarihinde ülkeyi terk etmesinin ardından Fransa, Niamey Büyükelçiliği’ni de kapatmaya karar verdi. AA’nın aktardığına göre, Büyükelçi Itte’nin personeline gönderdiği 19 Aralık tarihli mektupta ‘Nijer makamlarının kısıtlamaları nedeniyle büyükelçiliğin görevlerini yerine getiremediği’ belirtildi.

NİJER’DEKİ FRANSA ASKERLERİ DE AYRILIYOR

Mektupta büyükelçiliğin normal faaliyetlerini sürdürebilmesi için Nijer makamlarından talepte bulunduğunu ancak yanıtsız kaldığını bildiren Büyükelçi Itte, bu nedenle büyükelçiliğin belirsiz süreliğine 22 Aralık itibarıyla kapatılacağını kaydetti.

Öte yandan, ülkede konuşlu Fransız askerlerinin de Nijer’i bugün itibarıyla terk ettiği belirtildi. Nijer’de görev yapan 1500 askerden 1346’sı halihazırda ülkeden ayrılırken geriye kalan 154 asker de askeri teçhizatla gün sonuna dek ülkeden çıkacak.

Ne olmuştu?

Batı Afrika ülkesi Nijer’de 26 Temmuz’da yönetime el koyan askeri yönetim, 25 Ağustos’ta Fransa’nın Niamey Büyükelçisi Itte’ye ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanımış ancak Büyükelçi Itte, ülkeden ayrılmamıştı. Fransa, ‘askeri cuntanın Fransız elçinin gitmesini talep edebilecek bir otorite olmadığını’ belirtmiş ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 15 Eylül tarihinde yaptığı açıklamada, Büyükelçi Itte’nin ‘rehin alındığını’ ve büyükelçiliğe gıda girişine izin verilmediğini dile getirmişti.

Büyükelçi Itte, istenmeyen kişi ilan edilmesinden yaklaşık bir ay sonra 27 Eylül’de ülkeden ayrılmıştı. Büyükelçi krizinin yanı sıra Nijer’deki askeri yönetim, Fransa ile askeri işbirliği anlaşmalarını da feshetmiş ve ülkedeki Fransız askerlerinin ayrılmasını istemişti. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*