EYT’liye kademeli emeklilik! Tarih aşikâr oldu

Yıllardır beklenen memura ek gösterge düzenlemesinin Meclis’ten geçirilmesi ile birlikte hükûmet artık milyonlarca kişinin beklediği EYT, kamudaki kontratlı işçi, taşeron ve süreksiz emekçilerle ilgili adım atmak için takvimini belirledi.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, kontratlı işçi başta olmak üzere, EYT, kamudaki taşeron ve süreksiz çalışanlarla ilgili düzenlemelerin yıl sonuna kadar çıkarılmasını hedeflediklerini söylemişti. Bu kapsamda, Bakanlık bünyesinde üç farklı komitenin kurulduğu belirtildi.

EYT, kamudaki kontratlı işçi ve süreksiz çalışanlar ile taşeron çalışanların durumları ile ilgili çalışma yapmak üzere kurulan komitelerin, ekim ayına kadar hazırlıklarını tamamlamaları bekleniyor.

EYT İÇİN İNCE HESAP

EYT ile ilgili alternatifli formüllerin ele alınacağı çalışmalar sırasında bütçeye yükü, toplumsal güvenlik açıklarına tesiri üzere başlıklar dikkate alınarak bir taslak hazırlanacak.

EYT’de kademeli bir geçişle bu maliyetin azaltılması formülünün tartı kazandığı belirtiliyor. EYT’ye takılanların 2023 başından itibaren ‘kademeli’ olarak emeklilik hakkı elde edebilmesine yönelik bir düzenleme yapılması üzerinde duruluyor.

Ekim ayından itibaren hazırlanan taslaklar evvel kabinenin gündemine getirilecek, akabinde, çalışma hayatında uzman AK Partili milletvekillerinden oluşturulacak bir kurul tarafından değerlendirip, teklif olarak Meclis’e sunulacak.

Geçici emekçilerin çalışma müddetlerinin 10 aydan 12 aya çıkarılması, 70 bin taşeron çalışanın takıma alınarak tayin hakkı verilmesi üzere düzenlemelerin de yıl sonuna kadar çıkarılması bekleniyor. 600 bine yakın kontratlı çalışanın takıma alınmasına yönelik düzenlemede de işçiye tercih hakkı getirileceği belirtiliyor. Yapılacak çalışma kapsamında, kamuda kontratlı işçi çalıştırılması zarurî alanların çerçevesi belirlenerek bunun dışındaki alanlarda kontratlı işçi istihdamına son verilecek.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.