Erkan Baş: Üçüncü İttifak 15-20 gün içinde ilan edilecek

Türkiye Personel Partisi (TİP) Genel Lideri ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş dün, Kocaeli’de partisinin Gebze İlçe Örgütü’nün düzenlediği halk buluşmasında siyasetin gündemine ait değerlendirmeler yapıp soruları yanıtladı.

Birleşik Metal-İş Gebze 1 No’lu Şube’de düzenlenen buluşmada “AK Parti’den kurtulmak için” halkın geniş kesitlerinin çabaya dahil olmasını gerektiğini vurgulayan Baş, “Bizi bu iktidardan direkt kurtaracak olan halkın kendisidir. 20 yılın en kıymetli dersi; şayet sahiden AKP’den kurtulmak istiyorsan, elini taşın altına koyacaksın. ‘AKP’den kurtulmak istiyorum fakat seçimden seçime önüme koyulan seçeneklerden birini seçer kurtulurum’ diyerek AKP’den kurtulamazsınız. Bu 20 yılda hiç ders almadıysak bundan ders almamız lazım” dedi.

‘ÜRETENLER VE BUNUN ÜZERİNE ÇÖKEREK MEMLEKETİ YÖNETENLER VAR’

Halkın yüzde 99’unun alın teriyle, emek gücüyle hayatını idame ettirmek zorunda olduğuna dikkat çeken Baş, TBMM’de ise karşıtı bir durum olduğuna dikkat çekti: “Parlamentoya bakıyorsun tahminen numunelik olarak geçmişinde sendikacılık tecrübesi olan birkaç arkadaş, birtakım partilerde kendilerine yer buluyor fakat Türkiye’nin yüzde 99’u nere, Meclis’in hâli nere? Bu ülkede bir üretenler, yaratanlar var; bir de bunun üzerine çökerek, kendilerine kurdukları iktidarla memleketi istediği üzere yönetenler var. Olay bu kadar kolay.”

Siyasi partilerin seçmenleri yalnızca 5 yılda bir kendisine oy verecek seçmenden ibaret gördüğünün altını çizen Baş, “‘Yurttaşlık göreviniz bundan ibarettir’ diyorlar. Bize, bu anlatılıyor. Bize, bu anlatıldığı vakit da bizi yönetenler bizim üzere insan olmuyor. Siyaset güya bu memleketin doruğuna yerleşmiş işverenler ve işverenlere hizmet edenlerden ibaret. Biz ekmeğimizin, çocuklarımızın geleceğinin peşindeyiz. İşte tam da bu yüzden siyasetle ilgilenmediğimiz vakit geleceğimizin ne olacağına onlar karar veriyor” diye konuştu.

‘İLK SEÇİMDE GİDECEKLER’ RAHATLIĞI BİZE KAYBETTİRİR’

Seçimlere ait de konuşan TİP Genel Lideri Baş, “İlk seçimde gidecekler” sözünün tekrarlanmasını hakikat bulmadığını belirterek, özetle şunları söyledi: AK Parti’nin olağan kurallarda gerçekleşecek seçimlerde ağır bir mağlubiyet alacak. Lakin bunu seçim gününe kadar yapılacak çalışmalar belirleyecek. Bunlar aslında gitti, bunların esasen kazanma talihi yok’ diyerek, tırnak içinde söz ediyorum yatışa geçerseniz, AKP seçime kadar daha 40 tane takla attırır. Bunun olması için bugünden başlayarak hayatın her alanında kesinlikle örgütlü ve süreklileşmiş bir çaba içinde olmamız lazım. ‘Biz seçime kadar bekleyelim de biz esasen seçimde bunları yeneceğiz’ rahatlığı bize kaybettirir.

‘TAKLİTLERİNDEN SAKININ’

Bu Cumhurbaşkanlığı seçimi bir referandum. Erdoğan ile tamam mı devam mı? Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile tamam mı devam mı? Bu soruya bir cevap bulmamız lazım. Bir tek adamın karşısına öbür bir tek adamın, bir siyasal İslamcının karşısına öteki bir siyasal İslamcıyı koyduğunuzda bu seçimi kazanma talihiniz yok. Tayyip Erdoğan’ı nitekim yenmek istiyorsanız Erdoğan’ın taklitlerinden sakının. Halk bu türlü bir adaya oy vermez, bunu geçmişten bir ders olarak söylüyoruz. 2014 seçimlerinde Ekmeleddin İhsanoğlu aday olduğunda yapılanın yanlış olduğunu söylemiştik. Ekmeleddin İhsanoğlu bir sonraki seçimde gitti, Tayyip Erdoğan’a oy verdi. İhsanoğlu, Tayyip Erdoğan’a bu yolu açanlardan biridir.

Seçim sistemi daima değiştiği için birtakım beşerler önümüzdeki seçimlerde iki oy kullanacağını hâlâ bilmiyor. Biz bir oyu Tayyip Erdoğan’dan kurtulmak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden kurtulmak için kullanacağız ve bunda Türkiye’nin yüzde 60 – 70’i ile ortağız. İkinci oy ise Meclis. Hangi partinin sizi temsil etmesini istediğiniz konusunda vereceğiniz karar da en az Cumhurbaşkanlığı seçimi kadar değerli.

‘PARLAMENTODA GÜÇLÜ BİR SOL MUHALEFET ŞART’

Mevcut sistemi değiştirmek için Anayasa’nın değişmesi, bunun için de en az 360 milletvekilinin bunu onaylaması gerekiyor. Hasebiyle parlamentoda Millet İttifakı’nın kaç kişi olacağı kıymetli değil, AKP – MHP dışındaki partilerin toplam kaç kişi olacağı kıymetli. Bu yüzden parlamentoda güçlü bir sol muhalefetin olması kural.

Üçüncü ittifak 15 – 20 gün içinde ilan edilecek. Üçüncü ittifak barajı geçtiği vakit, ittifakın bütün partileri barajı geçmiş sayılıyor. Münasebetiyle, ‘Ben size oy vermek istiyorum lakin barajı geçemediğimiz için veremiyorum’ diyen olursa bu türlü bir durum katiyetle yok. Bu ittifak yüzde 7’yi geçtiği anda baraj sorunu ortadan kalkıyor. Baraj kalktığı andan itibaren de her parti aldığı oy kadar milletvekili çıkartır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.