‘Emekliler geleceğine sahip çıkıyor’ Çalıştayı sona erdi: ‘Birleşik sendika’ vurgusu

İZMİR – Tüm Emekliler Sendikası, emeklilerin talepleri ve birleşik gayretinin tartışıldığı “Emekliler geleceğine sahip çıkıyor” çalıştayı düzenledi. Kültürpark Gençlik Tiyatrosu’nda düzenlenen çalıştaya, sendika üyeleri ve birçok emeklinin yanı sıra çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Tüm Emekliler Sendikası Konak Şube Lideri İhsan Mermerkaya, yoksulluk hududunun altında yaşamaya mahkûm edilen 14 milyona yakın emekli ile birlikte gayret etmekten diğer bir seçeneğin kalmadığını vurguladı. Türkiye’de bir birinci olan bu aktifliğin kıymetine dikkat çeken Mermerkaya, “Sunumların ve tartışmaların iştirakçiler için çok faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

EMEKLİLERİN YAŞADIĞI PROBLEMLER VE TAHLİL TEKLİFLERİNE DAİR SUNUM YAPILDI

Çalıştay boyunca emeklilerin yaşadığı problemler ve meselelere karşı birlikte örgütlenme alanlarının açılmasına dair tartışmalar yapıldı. Dr. Aydın Arı’nın “Rakamlarla Dünyada ve Türkiye’de emeklilerin durumu” başlıklı sunumuyla başlayan çalıştay, KESK Evvelki Periyot Eş Lideri Aysun Gezen’in “Emeklilerin Toplumsal ve Sınıfsal Statüsü” başlıklı sunumu ile devam etti. Çalıştayda avukat Hasan Hüseyin Konutun “Emeklilerin Sendikal Örgütlenmesinin Hukukî ve Yasal Dayanakları” başlıklı sunumuyla yer alırken, “Emekli ve Yaşlıların Sıkıntıları ve Tahlil Önerileri” konusunu ise Psikolog Mevlüt Ülgen anlattı.

Gün sonunda düzenlenen forumda ise CHP, EMEP, ESP, Halkevleri, HDK, HDP, Sol Parti, Yeşil Sol Parti ve TÖP temsilcileri siyasi partilerin emeklilere yaklaşımına dair değerlendirmelerde bulundu.

‘EMEKLİLER BİRLEŞİK SENDİKA KONUSUNDA ISRARCI’

Gün uzunluğu süren çalıştayın sonunda ise sonuç bildirgesi açıklandı. Sonuç bildirgesinde emeklilerin talepleri ve birleşik uğraşı ile ilgili olarak kelam alan konuşmacıların altını çizdikleri konular yer aldı.

-Emeklilerin meseleleriyle kimse ilgilenmediği, daha çok özel şirketlere pazarlama gayeli emeklilik konusunda çalışma yapıldığı belirtildi.

-Emeklilerin bedel üretiminin bitmediği, yalnızca emek gücünü satamayacak hale getirildikleri vurgulandı.

-Hakların maddeden evvel geldiği her sınıfın kendi hukukunu yarattığı, sendikal örgütlenme hakkının yalnızca çalışanlar için değil herkes için kaçınılmaz bir hak olduğu, tüm kapatma teşebbüslerine karşı fiili yasal örgütlenme çabalarının sürmesi gerektiği açıklandı.

-Çalışanların gayretlerinin yalnızca yaşa bağlı olarak sürmemesi gerektiği vurgulandı.

-Bazı meslek kümelerinde emekli olduktan sonra çalışmaya devam edildiği belirtildi.

-İktidarın emeklilerin sendika çatısı altında toplanmasına karşı olduğu kaydedildi.

-TÜM EMEKLİ-SEN Türkiye Bağımsız Emekliler Platformu (TURBEB) ve Emekliler Dayanışma Sendikası’nın (EDS) birlikte hareket ettikleri söz edildi.

-Sendikaların kapatılmasının hukuk dışılığı üzerinde duruldu. TÜM EMEKLİ-SEN’nin sendikaların birleşik sendikal çabası için Türkiye çapında önemli manada çalışmalar yürüterek, fiili ve legal gayretini devam ettirdiği, Ankara’da 16 Nisan’da gerçekleştirmiş olduğu Büyük Emekli Mitingi’nin birleşik gayret için bir işaret fişeği olduğu tespiti yapıldı.

-Tabandaki eylemliklerde birlikte hareket etmenin kıymetli bir evreye geldiği belirtildi.

-Hak alma uğraşında ısrarcı olan ve bu tarafta gayret sarf eden emeklilerin birleşik sendika konusunda da ısrarcı olduğu vurgulandı. (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.