Ekonomik krizle birlikte intihar ve akınlar arttı

Ülkede yaşanan ekonomik kriz ve huzursuzluk, yurttaşın cinnet geçirmesine neden oluyor. Antalya’da cinnet geçiren bir kişinin, eşi, 3 yaşındaki bedensel engelli kızı ve 7 yaşındaki oğlunu öldürdükten sonra intihara kalkışmasının akabinde İzmir’de de polis memuru M.A. 8 ve 12 yaşındaki çocuklarını öldürdükten sonra intihar etti.

Yaşanan son olayları kıymetlendiren psikolog Şenel Karaman, “Türkiye’de intihar oranlarının artıp artmadığını TÜİK açıklamadığı için bilemiyoruz. İntiharların önüne geçilebilmesi için ‘Alo İntihar Hattı’ kurulması gerektiğini düşünüyorum. O kişi bu çizgisi aramasa dahi, yakınları takviye alabilir” tabirlerini kullandı.

TERAPİ KÜMELERİ ŞART

Ülkede yaşayanların dörtte üçünün depresif bozukluk yaşadığını belirten Toplumsal Hizmet Uzmanları Derneği İzmir Şube Lideri Tufan Fırat Göksel şu sözleri kullandı: “Toplum yapısı değişti ve bozuldu. Bir bireyin hem kira verip hem çocuğu okutup, sistemli beslenmesi çok sıkıntı. Hastanelerde, kurumlarda ve belediyelerde terapi kümeleri oluşturulmalı.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.