DSÖ Sözcüsü Drysdale: Maymun Çiçeği yanlışsız stratejilerle durdurulabilir

DUVAR- Covid-19 hadiseleri tüm dünyada ve Türkiye’de süratle artmaya devam ederken, Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) maymun çiçeği salgınını ‘uluslararası değer arz eden halk sıhhati acil durum’ ilan etti. Pekala Dünya Sıhhat Örgütü Covid-19 olaylarındaki artışı ve Maymun Çiçeği virüsünü nasıl pahalandırıyor?

DSÖ Medya Sorumlusu ve Sözcüsü Carla Drysdale, Covid-19 salgını için, ‘’bilimsel topluluklar, siyasi önderler ve halk ortasında Covid-19 risk algısında büyük bir kopukluk’’ olduğunu söyledi. Maymun Çiçeği virüsü için ise uyardı: ‘’Doğru kümelerde yanlışsız stratejilerle durdurulabilir.’’

‘BİLİMSEL TOPLULUKLAR, SİYASİ ÖNDERLER VE HALK ORTASINDA COVİD-19 RİSK ALGISINDA KOPUKLUK VAR’

Covid-19 salgının son haftalardaki yükselişine ait değerlendirmelerde bulunan Drysdale ‘’İlk olarak, BA.4 ve BA.5 üzere Omicron’un alt varyantları; dünya çapındaki olay, hastaneye yatış ve mevt dalgalarını artırmaya devam ediyor’’ dedi ve ekledi:

‘’İkincisi, nezaret -test etme ve sıralama dahil- değerli ölçüde azaldı ve bu da varyantların bulaşma, hastalık özellikleri ve karşı tedbirlerin aktifliği üzerindeki tesirini değerlendirmeyi giderek zorlaştırdı.

Üçüncüsü, teşhis, tedaviler ve aşılar aktif bir biçimde uygulanmıyor. Virüs serbestçe yayılıyor ve ülkeler, hem akut olaylar için hastaneye yatış hem de beşerler açısından hastalık yükünü kapasitelerine nazaran faal bir formda yönetmiyor.

Son olarak bilimsel topluluklar, siyasi önderler ve halk ortasında Covid-19 risk algısında büyük bir kopukluk var.”

‘VAKALAR SON HAFTALARDA ARTMAKTA’

BA.4 ve BA.5 varyantlarının ne kadar tehlikeli olduğuna ait sorumuzu yanıtlayan Drysdale yeni varyantlara ait şu değerlendirmeyi yapıyor:

‘’BA.4 ve BA.5, Omicron alt varyantlarıdır ve ilgili Omicron varyantının bir kesimi olarak izlenmektedir. Başka Omicron alt varyantları üzere, geçmiş enfeksiyon yahut aşılamadan gelen antikorların BA.4 ve BA.5’e karşı tesirli olmadığı durumlarda daha düşük şiddete ve daha yüksek bağışıklık kaçışına sahip olduklarını göstermiştir.

Bu varyantlarla enfekte olan olayların oranı, evvelki varyantlarla enfekte olan hadiselerle karşılaştırıldığında son haftalarda artmaktadır. Bu varyantların, şimdiye kadar tüm varyantlar ortasında en yüksek büyüme avantajına sahip olduğu gösterilmiştir.

BA.5 şu anda 26 Haziran – 2 Temmuz 2022 haftasında GISAID’e sunulan diziler ortasında yüzde 50’lik bir global yaygınlığa sahip baskın Omicron soyundan gelen soydur. BA.4 tüm dizilerin yüzde 14’ünü oluşturmuştur.

Vakalardaki artışın akabinde, birtakım ülkelerde hastaneye yatışlarda ve ağır bakım ünitesine kabullerde de artış gördük. Bununla birlikte, eldeki deliller BA.2’ye kıyasla BA.4 ve BA.5’in neden olduğu hastalık şiddetinde bir değişiklik önermemektedir.’’

SONBAHAR’DA YENİ BİR COVID-19 DALGASI BEKLENİYOR MU?

Virüsün yeni dalgalarının Covid-19 pandemisinin şimdi bitmediğini gösterdiğini belirten Drysdale, ‘’Tüm ülkeleri test ve sıralama hizmetlerini sürdürmeye, virüsün nasıl yayıldığına ve geliştiğine dair daha net bir fotoğraf vermeye çağırıyoruz. Ve tüm ülkeleri, tüm sıhhat çalışanlarının, yaşlıların ve başka risk altındaki kümelerin, tavsiye edildiği üzere destekleyici aşılar da dahil olmak üzere, tam olarak aşılanmasını sağlamaya çağırıyoruz’’ dedi.

‘MAYMUN ÇİÇEĞİ DURDURULABİLİR’

DSÖ Genel Direktörü’nün, 23 Temmuz’da Maymun Çiçeği salgınını ‘Uluslararası Kıymet Arz Eden Halk Sıhhati Acil Durumu’ ilan ettiğini hatırlatan Drysdale, DSÖ Genel Direktörü’nün ülkelere bulaşmayı durdurma ve savunmasız kümeleri muhafaza konusunda tavsiyelerde bulunduğuna da dikkat çekti.

Drysdale, ‘’Salgın, hakkında çok az şey anladığımız ve Memleketler arası Sıhhat Tüzüğü’ndeki kriterleri karşılayan yeni bulaşma yolu ile süratle dünyaya yayılmıştır’’ dedi ve ekledi:

‘’Salgın fakat gerçek kümelerde gerçek stratejilerle durdurulabilir. Bu nedenle, tüm ülkelerin, tesirli bilgi ve hizmetler tasarlamak, sunmak ve etkilenen toplulukların sıhhatini, insan haklarını ve onurunu koruyan tedbirleri benimseyerek çalışması çok kıymetlidir.’’

DSÖ’nün, bulaşma zincirlerini kırmak ve salgını durdurmak için nezaret, olay araştırmalarını ve temaslı takibini güçlendirmede ülkelere rehberlik etmek için süreksiz bir kılavuz yayımladığını belirten Drysdale kelamlarını şu biçimde tamamladı:

‘’DSÖ ayrıyeten, tesirli risk bağlantılarını birlikte oluşturmak ve damgalama, ayrımcılık ve yanlış bilgilendirmeyi süratli ve kararlı bir formda ele almak için etkilenen topluluklarla yakın bir halde çalışmaktadır.’’

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.