Datça ve Çeşme’de orman yangınları nedeniyle yollar trafiğe kapatıldı

DHA

Muğla’nın Datça ilçesi ile İzmir Çeşme ve Manisa’nın Demirci ilçesinde orman yangınları çıktı.

Datça’daki orman yangınının, kuzeyden esen kuvvetli rüzgarın da tesiriyle deniz tarafında ilerlediği ve alevlerin Datça-Hayıtbükü kıyı yoluna ulaştığı bildiriliyor.

Mesudiye Mahallesi, Kocadağ’da şimdi bilinmeyen bir nedenle çıkan yangına havadan ve karadan müdahale ediliyor.

DHA İzmir-Çeşme otoyolu

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, yangını yerinde incelemek üzere Datça’ya gitti.

DHA haberine nazaran, trafiğe kapatılan kıyı yolu kenarındaki ağaçlar, alevlerin yayılmasını önlemek emeliyle iş makineleriyle devrilip, kaldırılarak, emniyet şeridi oluşturuluyor. Karadan müdahaleler, alevlerin yolun her iki tarafına da sıçraması nedeniyle zahmetle yapılabiliyor.

Ulusal Savunma Bakanlığı’nın Twitter’den yaptığı açıklamada, Muğla Valiliği’nin talebi üzerine Datça’daki orman yangınını söndürme çalışmalarına takviye olarak işçinin yanı sıra arazöz, dozer ve su tankeri üzere yangın söndürme ve arazi araçlarının görevlendirildiği bildirildi.

İzmir-Çeşme Otoyolu trafiğe kapatıldı

İzmir’in Çeşme ilçesinde makilikte başlayan yangın, rüzgarın da tesiriyle Zeytineli mevkiine ve İzmir – Çeşme otoyolunun bir kısmına de sıçradı.

İzmir-Çeşme Otoyolunun trafiğe kapatılmasına neden olan yangına havadan ve karadan müdahale edildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, Çeşme Otoyolu’nun kuzey tarafındaki yangında soğutma çalışmalarının sürdüğünü, otoyolun güney kısmına sıçrayan yangının Zeytineli etrafında rüzgarın tesiriyle büyüdüğünü duyurdu.

Manisa’nın Demirci ilçesinde çıkan yangında ise 2 hektar kızılçam ormanı ziyan gördü.

Demirci ilçesinin kırsal Yiğitler ve Serçeler Mahallesi ortasında bulunan Ördekli mevkindeki ormanda, saat 13.30 sıralarında yangın çıktı. Bölgeye sevk edilen gruplarla yangının kısa müddette söndürüldüğü, birinci belirlemelere nazaran 2 hektar kızılçam ormanının ziyan gördüğü bildirildi.

Jandarma yangınla ilgili soruşturma başlattı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.