Çipras: Kendimizi kandırmayalım Batı bizi korumayacak

Yunanistan’ın ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakın (SYRIZA) önderi Aleksis Çipras, Yunanistan’ın “Batı’nın ileri karakolu” haline geldiğini belirterek, “Umarım olmaz fakat şayet egemenliğimizi savunmamız gerekirse, kendimizi kandırmayalım, bir başımıza olacağız” dedi.

Yunanistan İş Adamları ve Endüstriciler Birliği (SEB) yıllık olağan genel konseyinde konuşan Çipras, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in dış siyasette izlediği yolun, Yunanistan’ı belirsizlik ve güvensizlik ortamına soktuğunu savundu.

“Yunanistan’ın tahlilin kesimi olmak yerine, artık krizin kesimi haline geldiğini” tabir eden Çipras, “(Yunanistan) Doğu Akdeniz’in sıkıntı bir bölgesinde istikrar ve itimat merkeziyken, Batı’nın ileri karakolu haline dönüştü. Aslında korunmasız bir karakola zira umarım olmaz lakin şayet egemenliğimizi savunmamız gerekirse, kendimizi kandırmayalım, bir başımıza olacağız” diye konuştu.

AA’nın haberine nazaran Çipras, Yunanistan’ın Rusya’ya uyguladığı ambargolar nedeniyle ağır bir ekonomik bedel ödediğini belirterek, “Ukrayna’ya adalardan ve hudut bölgelerinden, ağır silahlar göndererek, Ukrayna’ya etkin bir halde müdahil olmamız, maalesef bizi savaşa direkt dahil olan ülkeler ortasına koyuyor” dedi.

Yunanistan’da son yıllardaki hükümetlerin izlediği dogmaların, Miçotakis hükümetince değiştirildiğini öne süren Çipras, “Komşularımızla karşıtlığımız yalnızca telaffuz düzeyinde kalsa, gerginlik artmasa bile, sonuçları iktisat için de son derece olumsuz olacaktır, bilhassa yazın” tabirini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.