Biden idaresi, Türkiye’ye potansiyel F-16 satışına destekliyor

Türkiye’nin dün Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmasının akabinde ABD Lideri Joe Biden idaresinin, Türkiye’ye mümkün F-16 savaş uçağı satışına dayanak verdiği aktarıldı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Milletlerarası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Celeste Wallander gazetecilere verdiği demeçte, Türkiye’nin güçlü savunma yeteneklerine sahip olmasının NATO’nun savunmasını güçlendireceğini söz ederek “ABD, Türkiye’nin savaş filosunun modernizasyonunu destekliyor, zira bu NATO güvenliğine ve hasebiyle ABD’nin güvenliğine bir katkıdır” dedi.

Söz konusu savaş uçağı satışına ait sürecin devam ettiğini aktaran Wallander, kelam konusu satışın gerekli yasal süreçten geçmesi gerektiğini aktardı.

“ABD, TÜRKİYE’YE HİÇBİR ŞEY TEKLİF ETMEDİ”

Üst seviye bir Biden idaresi yetkilisi ise, Finlandiya ve İsveç ile yaptığı muahedenin bir kesimi olarak ABD’nin, Türkiye’ye hiçbir şey teklif etmediğini aktararak, ABD’nin de Türkiye’den rastgele bir talebi olmadığını lisana getirdi. Yetkili ayrıyeten, ABD’li yetkililerin Türkiye’nin F-16 savaş uçağı satın alma talebiyle ilgili devam eden teknik görüşmelerin devam ettiğini aktardı.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, KONGRE’YE MEKTUP GÖNDERMİŞTİ

Türkiye, geçtiğimiz yıl ekim ayında ABD’den 40 adet Lockheed Martin üretimi F-16 savaş uçağı ve mevcut savaş uçakları için 80’e yakın modernizasyon kiti satın almak istediği tarafında talepte bulunmuştu. Geçtiğimiz mart ayında ise ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Kongresi’nin kelam konusu F-16 satışı hakkında mektup göndermiş ve kelam konusu satışın ABD çıkarlarına uygun olduğu belirtilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.