Bedelli askerlik düzenlemesi Meclis Kurulu’nda kabul edildi

Bedelli askerlik düzenlemesini de içeren Askeri Ceza Kanunu ve Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Ulusal Savunma Komitesinde kabul edildi.

Teklifin birinci imza sahibi Refik İhtimam, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), Türk milletinin gönlünde “peygamber ocağı” olarak nitelendirildiğini ve milletin göz bebeği pozisyonunda bulunduğunu söyledi.

“KANUN TEKLİFİ İLE TEHDİTLERİ HAKİKAT TAHLİL EDECEĞİZ”

TSK’nın gücünü milletten, deneyimini tarihten aldığını, hukukun üstünlüğü prensibi temelinde kutsal vatan topraklarını ve menfaatlerini korumak için her türlü uğraşı gösterdiğini vurgulayan İhtimam şunları kaydetti:

“Türk Silahlı Kuvvetlerimizin tevdi edilen misyonları yerine getirebilmesi; her türlü harekata hazır, aktif, caydırıcı ve saygın bir kuvvet olma vasfını sürdürmesine bağlıdır. Bu kapsamda, üzerinde görüştüğümüz kanun teklifi ile toplam 7 kanunda değişiklik yapılması öngörülmektedir. Bu kanun teklifi ile ülkemiz ve devletimizin büyüme ve gelişme potansiyeli istikametinde bölgemiz ve dünyada artarak gelişen ve değişen riskleri, tehditleri yanlışsız tahlil ederek Ulusal Savunma Bakanlığımızın muhtaçlıkları ile kamu hizmetinin değişkenliği ve hukukun gelenek yapısı temel alınarak düzenlemeler yapılmaktadır.”

Özen, düzenlemeyle Ulusal Savunma Bakanlığının bir kısım muhtaçlıklarını karşılamayı amaçladıklarını, Komite üyelerinin de yapan teklif ve görüşleriyle teklife katkı sağlayacaklarına inandığını kelamlarına ekledi.

İYİ PARTİ: KANUN TEKLİFİNE OLUMLU BAKIYORUZ

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Türk ordusunun, Türk milletinin yılmaz, yıkılmaz kalesi olduğunu, pek çok uygarlığın kurulup yıkıldığı Anadolu topraklarında tüm zorluklara karşın yıllardır var olan Türk milletinin bunu güçlü ordusuna borçlu olduğunu söyledi.

Türk milleti, bu coğrafyada kalmaya devam etmek istiyorsa ordusunu her tarafıyla her vakit hazır tutması gerektiğini vurgulayan Örs, “İYİ Parti olarak ulusal savunmaya ait hususları daima hassas görüyoruz. Mevzuyu daima siyaset üstü gördük ve her bütçesine de ‘evet’ oyu kullandık. Kanun teklifine genel manada olumlu bakıyoruz. Fakat ordumuzun çıkarları doğrultusunda tenkitlerimizi de lisana getiriyoruz.” diye konuştu.

Örs, teklife, astsubaylara makam ve vazife tazminatının verilmesine ait unsur eklenmesi gerektiğine dikkati çekerek “TSK’nın bel kemiği olan astsubaylarımız emekli olduktan sonra tekrar çalışma durumunda kalmaktadırlar. Bu duruma bir tahlil getirmeliyiz.” sözünü kullandı.

CHP’DEN TEKRAR İTİRAZ: AK PARTİ İKTİDARLARI TÜRK ORDUSUNA ZİYAN VERDİ

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, “bu vakte kadar hiç kimsenin AK Parti iktidarları kadar Türk ordusuna ziyan vermediğini” argüman etti.

Kahraman Türk subaylarının kumpaslarla ordudan tasfiye edildiğini, FETÖ’nün kirli çocuklarının yolunun açıldığını savunan Arık, “Bu kirli yapıları tasfiye ederken öteki yapıların önünü açıyorsunuz. Özel hususlarda, savunma ve müracaat hizmeti verdiğini açıklayan SADAT hakkında ne düşünüyorsunuz? Ulusal Savunma Bakanlığı, bu paramiliter yapı karşısında rastgele bir teşebbüste bulundu mu bulunmayı düşünüyor mu?” diye sordu.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.