Bakanlar Soylu ve Karaismailoğlu sel bölgelerinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bölgeye gelen Soylu, yetkililerden brifing aldıktan sonra yaptığı açıklamada, vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Soylu, Kastamonu, Bartın, Zonguldak, Sinop ve kısmen Karabük ve Düzce’de dünden beri uyarısı yapılan kuvvetli yağışın sabahtan itibaren tesirini gösterdiğini söyledi.

Bazı bölgelerde 24 saatte metrekareye 150 kilogram ve üzeri, kimi yerlere 6 saatte metrekareye 70-75 kilogram yağış düştüğünü aktaran Soylu, “Bu önemli, risk oluşturabilecek, taşkın oluşturabilecek bir yağıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, Bartın’da derelerin suyunun yükselmesi sebebiyle taşkın kelam konusu olduğunu lisana getirerek, “Alan olarak çok fazla binayı, iş yerini, yerleşim yerini çok tehdit eder nitelikte değil. 100’ün üzerinde bodrum, depo, bundan biraz daha az olan iş yerini etkiledi. Kamu kurum ve kuruluşları, Belediyemiz, Valiliğimizin nezaretinde daima birlikte vaktinde önlemlerini aldılar. Allah’a hamdolsun bizi üzecek bir can kaybıyla karşı karşıya kalmadık.” diye konuştu.

Uyarılara karşın birkaç yerde küçük çaplı aksiliklerle karşılaşıldığına değinen Soylu, meteorolojik raporlara nazaran, yağmurun sabaha kadar yağmayacağını, bunun sonucunda suyun biraz çekileceğini değerlendirdiklerini kaydetti.

Soylu, geçen yıl ağustos ayı yağmurlarından sonra bütün kurum ve kuruluşların çok önemli bir formda önlemlerini aldığını vurgulayarak, yapılan çalışmaları anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5 bakanı selden etkilenen kentlere gidilmesi için görevlendirdiğini belirten Soylu, şöyle devam etti:

“AFAD’ımız, DSİ, Karayolları, belediyeler, Vilayet Özel Yönetimimiz, valilerimizin nezaretinde, milletvekillerimiz, Küme Başkanvekilimiz, Vilayet Genel Meclisi arkadaşlarımız topyekun, herkes elinden gelen çabası ortaya koyarak zararın en az olabilmesini, suyun en az ziyanı verebilmesini, taşkının en az ziyanı verebilmesini temin etmek için önemli bir çalışma ortaya koyuyor, koymaya devam edecek. Biz bu problem buradan kalkana kadar da Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu iradeyle arkadaşlarımızla buradayız.

Can gitmesin, başkasını telafi ederiz. Devletimiz, hükümetimiz bu hususta kararlıdır. Elinden gelen bütün dayanağı ortaya koyma konusunda iradesini bugüne kadar sergilemiştir, bugünden sonra da sergileyecektir. Vatandaşlarımız bir kaygı içerisinde olmasın, karşı karşıya kalınan ziyanların telafi edilmesi konusundaki adımlarımızı atacağız.”

“Yarından itibaren hasar tespit çalışmalarına başlayacaklar”

Bakan Soylu, daha evvel alınan önlemler sayesinde büyük bir felaketle karşı karşıya kalınmadığına işaret ederek, “Şunu vatandaşlarımızın bilmesini isteriz; biz bu yağışlar olmadan da önlemlerimizi alıyoruz. Bu yağışlarda açık gördüğümüz, riskli gördüğümüz, yağışların bir vesileyle etkilediği alanlarda oluşturduğu ziyanların nereden geldiğini tespit ettiğimiz yerlerle ilgili de önlemler alıyoruz. Geçmişte aldığımız önlemler var, daima aldığımız önlemler var, bir de arızayı görüp nerede bir açık varsa orada aldığımız önlemler de var.” ifadelerini kullandı.

Uyarılara uyan vatandaşlara teşekkür eden Soylu, “Kamu kurumlarımız da karşı karşıya kalınabilecek tahribatın azaltılması için iş makineleriyle çok önemli bir çalışma ortaya koydular. 960’ın üzerinde iş makinesi çalışıyor, yaklaşık 5 binin üzerinde işçi Batı Karadeniz’de sel afetinde çalışma ortaya koyuyor.” diye konuştu.

Soylu, sel afetinin oluşturduğu süreç ortadan kalkana kadar vatandaşlarla bir arada olacaklarının altını çizerek, bugüne kadar olduğu üzere bugünden sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında vatandaşların mağduriyetlerinin giderileceğini kaydetti.

Yarından itibaren hasar tespit çalışmalarına başlanacağını aktaran Soylu, “Bizler de buralardayız, vatandaşın buyruğuna amadeyiz. Allah beterinden korusun. El birliğiyle daima birlikte bunun da üstesinden geleceğimize inanıyoruz.” dedi.

Bir gazetecinin, Bartın’da geçen sene olduğu üzere “afet bölgesi ilan edilme beklentisi” olduğunu belirterek, buna ait değerlendirmesini sorduğu Soylu, şunları kaydetti:

“Bunu görebilmek için yarını bir görebilmek lazım. Geçen dönemki hasarın yaygınlığıyla bu periyodun hasarın yaygınlığını bir görebilmek lazım. Geçen sefer periyot devir yalnızca bir alanı değil, birçok alanı etkileyen sel afetiyle karşı karşıyaydık. Artık durum nedir? Gün ışısın zira bu suyun yükselmesi sanıyorum saat 17.00-18.00’den sonra oldu. Nereye kadar gidecek, ne vakit çekilecek, nereyi etkileyecek? Vatandaşımızın sırtına bir maliyet yüklemeyiz, kimsenin telaşı olmasın.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.