Bakan Çavuşoğlu’ndan önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtlıyor.

İşte Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları:

REJİM SİYASİ SÜRECE TAM OLARAK İNANMADI

Suriye’de 11 yılı aşkın süren bir savaş var. Diğer taraftan terör örgütlerinin mevcudiyeti var. İnsanlar evlerine dönmek istiyor, dönemiyor. Yıllardır savaş devam etti. Biz en başından beri en önemli süreci siyasi süreç olduğunu söyledik. Zamanla çok insiyatif aldık. Rejim siyasi sürece tam olarak inanmadı.

KALICI ADIMLARIN ATILMASI LAZIM

Muhalefetin de bizim de desteklediğimiz müzakere heyetini kurduk. Rejimden kaynaklı bir direniş var. İstihbarat örgütleri arasında bir diyalog var. Benim ayaküstü bir sohbetim oldu, ama planlanmış bir şey değil. Zaten Asta sürecinde bir masanın etrafındayız. Kalıcı adımların atılması lazım. Rejimin muhalefeti terör örgütü olarak görmemesi lazım.

SURİYE POLİTİKASI SONUÇ ODAKLI

Diyalog için şart olmaz. Bu görüşmelerin amacını özetledim. Suriye’nin toprak ve siyasi bütünlüğü son derece önemli. Ülkenin yeniden inşası için gerekli kurumlar çalışmalar yapılıyor. Kapsamlı bir yeniden inşa söz konusu. Ülkede bir istikrar olursa uluslararası toplum destek sağlar. Bugüne kadar bizim yürüttüğümüz Suriye politikası sonuç odaklıdır.

Böyle bir şey doğru değil. Esad da oraya davetli değil.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.