Aşiret düğünlerine ‘altın’ ve ‘et’ kısıtlaması

Ekonomik kriz Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki aşiret düğünlerini de vurdu. Damadın ailesinden istenen altının gramına ve düğünde ikram edilecek etin kilosuna sınırlama getirildi.

Şırnak’ta Goyan Aşireti önderi ve Uzungeçit Belediye Lideri Cemil Yıldız, düğünlerin masrafları, takılacak takı ve para ölçüsüyle ilgili, muhtarlar ve aşiret üyeleriyle karar alıp limit koydu.

Damadın ailesinden istenen 200 gram altın 70 gramı geçmeyecek halde düşürüldü. Yaklaşık 500 kilo etin kullanıldığı yemek servisinin yalnızca vilayet dışından gelen konuklara 30 kilo eti geçmeyecek biçimde verilmesi kararı alındı.

Yıldız, kızı Halime’yi (20) oğulları Erkan Aydemir (24) için isteyen ailenin 1 kiloya varan altın teklifini reddetti. Yıldız, damadı borç yükü altında bırakmamak için 70 gram altında karar kıldı. Damat tarafının geline aldığı altın ölçüsü 60 bin TL’yi bulurken, 30 bin TL’ye mal olan düğünde gelin ve damada toplamda yaklaşık 204 bin TL takıldı.

İki gün iki gece süren düğüne siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle civar ilçelerin belediye liderleri ve öteki bölge aşiret önderleri de katıldı. Davetliler, Türkçe ve Kürtçe müziklerle halay çekti. Bine yakın davetlinin tıpkı anda çektiği halay da havadan görüntülendi.

Düğüne katılan Uludere Belediye Lideri Sait Ürek ve Beytüşşebap Belediye Lideri Habip Aşan da alınan kararların Uzungeçit ile hudutlu kalmayacağını lisana getirerek, düğün masraflarını en aza indirmenin herkesin vazifesi olduğunu söyledi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.