Alman medyası yazdı: Binlerce Türk çalışana kapılar açılıyor

Son devirde ekonomik krizle birlikte çok sayıda nitelikli Türk çalışanı Batı’ya gitmek için farklı yollar ararken, Almanya’dan dikkat alımlı bir açıklama geldi.

Son periyotta ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte çok sayıda nitelikli iş gücü Türkiye’den ayrılarak Batı ülkelerine gitmek için çabalarken Almanya’da Türk çalışanlar için dikkat cazip bir gelişme yaşandı.

Almanya’nın çok okunan gazetelerinden Bild am Sonntag, Almanya’nın içişleri bakanlığı, ulaştırma bakanlığı ve çalışma bakanlıklarına dayandırdığı haberde, ülkede binlerce yabancı personel alınacağını duyurdu. Gazete, Almanya’daki havalimanlarındaki çalışan eksikliğini süreksiz yabancı personellerle doldurulmanın planlandığını aktardı.

Son haftalarda Almanya’daki havalimanlarında çalışan külfeti münasebetiyle uzun kuyruklar oluştu.

Başta Almanya olmak üzere son haftalarda birçok Avrupa ülkesinde Covid-19 yasaklarının kalkmasıyla havalimanlarında bir yoğunluk meydana geldi.

Bild am Sonntag, Almanya bakanlıkların ortak bir kampanya yaparak 2.000 ile 3.000 yabancı çalışanı işe almayı planladığını yazdı. Bu plan kapsamında binlerce Türk vatandaşının Temmuz ayından itibaren birkaç ay mühletle Almanya’da çalışabileceği belirtili.

Gazeteye konuşan Çalışma Bakanı Hubertus Heil, “Çalışanlara uygun bir maaş ve kısa bir için düzgün bir kalacak yer sağlamalıyız. İnsanları sömürmemeli ve toplumsal bir fark yaratmamalıyız” dedi.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.