ALGO, INJ, NEAR Coin ve Bu 5 Coin İçin Sıcak Gelişmeler Var!

Injective, Volan adlı bir main-net yükseltmesi yayınladı. Hedera ve Algorand ortaklık kurdu. NEAR Foundation (NEAR Coin), önemli bir yeniden yapılanma kararını açıkladı. Ve daha fazlası!

INJ, HBAR, ALGO, NEAR Coin ve 4 Coin’den haberler var…

Injective, Volan yükseltmesini kullanıma sunuyor

Cosmos tabanlı Layer-1 Blockchain Injective, Volan adlı bir main-net yükseltmesi yayınladı. Yükseltmenin merkezinde, gerçek dünya varlıklarına (RWA) odaklanan bir yazılım modülünün entegrasyonu yer alıyor. Amaç, hem kurumsal hem de bireysel kullanıcıların çeşitli yapılandırılmış ürünlere erişmesini sağlamak. Planlanan bu gerçek dünya varlık teklifleri arasında tokenize edilmiş iitbari döviz pariteleri, hazine bonoları ve özel kredi ürünleri yer alıyor.

RWA’lar için piyasa henüz yeni oluşuyor. Ancak hızla büyüyor. Dune verilerine göre, özellikle tokenlaştırılmış menkul kıymetlerin değeri geçen yıl hızlı bir artış gösterdi. Ayrıca, piyasa büyüklüğünün 500 milyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Injective, Volan ile bundan faydalanmayı hedefliyor. Volan güncellemesinin bir başka yönü de Injective’deki cross-chain iletişim (IBC) protokolünün genişletilmesi ve Injective ile Cosmos ekosistemindeki diğer Blockchain’ler arasında daha iyi etkileşim sağlanması.

Hedera ve Algorand ortaklık kurdu

HBAR Foundation ve Algorand Foundation da dahil olmak üzere Hedera ve Algorand ekosistemlerindeki önemli oyuncular, 11 Ocak’ta DeRec Alliance adlı yeni bir ittifakın başlatıldığını duyurdu. İttifak, dijital varlıklar için merkezi olmayan kurtarma ihtiyacını gidermeyi amaçlıyor. Ortaklığı, Hedera’nın kurucu ortağı Leemon Baird ve Algorand Vakfı’nın baş teknoloji sorumlusu John Woods, St. Moritz’deki Kripto Finans Konferansı’nda ortak bir panel sırasında açıkladı. İki merkezi olmayan finans (DeFi) yöneticisine göre DeRec Alliance, geleneksel Web2 deneyimleriyle uyumlu olarak dijital varlıkların güvence altına alınması ve geri kazanılması sürecini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

The Near Foundation (NEAR Coin) %40’lık iş gücü azaltacak

NEAR Foundation (NEAR Coin), yaptığı bir duyuruyla önemli bir yeniden yapılanmaya gitme kararını açıkladı. Bundan faaliyetlerini düzene sokmayı ve Açık Web vizyonunu ilerletmedeki etkinliğini artırmayı amaçlıyor. NEAR Foundation (NEAR Coin), duyuruyu resmi web sitesindeki bir blog yazısı aracılığıyla yaptı. Yazıda, hareketin arkasındaki nedenleri ve kuruluşun işgücü üzerindeki etkilerini özetledi.

Bireylerin kendi verileri, gizlilikleri ve yönetişimleri üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlama konusundaki kararlılığıyla bilinen NEAR Foundation (NEAR Coin), NEAR Protocol’ün ilerlemesinde etkili oldu. Protokol, 2023 yılında Web3’teki en iyi on uygulamadan üçüne ev sahipliği yaptı. Böylece, rekor sayıda günlük kullanıcı çekmeyi başardı. Ayrıca, Ethereum topluluğuyla artan işbirliğini teşvik ederek önemli kilometre taşlarına ulaştı.

MATIC atağa geçti ve kripto liginde 13. sıraya çıktı

Polygon’un (MATIC) fiyatı, birçok altcoin yeni yılın zirve seviyelerine yükselirken son 24 saatte %8,4 arttı. CoinMarketCap verilerine göre MATIC, yazı sırasında 0,9128 dolardan el değiştiriyordu. Ancak söz konusu değere geri dönmeden önce, MATIC’in fiyatı 11 Ocak’ta 0,93 dolara ulaştı. Artışın bir sonucu olarak, Polygon piyasa değeri Chainlink’i (LINK) tersine çevirmeyi başardı. Böylece, kripto liginde en değerli 13. proje haline geldi.

21Shares XRP ETP’nin NAV’ı %62 artış gördü

21Shares XRP ETP, Nisan 2019’daki başlangıcından dört yıl sonra yatırımcıların ilgisini çekmeye devam etti. Bahse konu ETP’nin (AXRP) net varlık değeri (NAV) yazı sırasında 16,45 dolara seviyesine yükseldi. Ayrıca, yönetim altındaki varlıklar güçlü yatırımcı güveninin ortasında 50,4 milyon dolar oldu.

XRP topluluğu, bu hafta başında resmi Fidelity Investments platformunda bir XRP ETP ile karşılaştı. Daha sonraki raporlar, yatırım ürününün platformlarındaki varlığı göz önüne alındığında Fidelity tarafından piyasaya sürüldüğünü öne sürdü. Ancak, platformdaki ETP aslında 21Shares Ripple XRP ETP, eski adıyla Amun XRP ETP olduğu için bu raporlar yanlıştı. Veriler, ürünün Nisan 2019’dan bu yana XRP’nin performansını takip etmeye devam ettiğini ve %100 fiziksel XRP ile desteklendiğini doğruluyor.

Bitcoin ETF’leri Cboe, NYSE Arca ve Nasdaq’ta işlem görmeye başladı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu spot Bitcoin ETF’lere onay verdi. Bu onayın ardından, birkaç spot Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) hisseleri borsalarda işlem görmeye başladı. Cboe BZX Borsası’ndan alınan verilere göre, 11 Ocak saat 14:45 itibariyle ARK 21Shares’in Bitcoin ETF hisseleri ARKB kodu altında 50,18 dolardan, Invesco Galaxy’ninkiler BTCO kodu altında 49,59 dolardan, WisdomTree BTCW kodu altında 52,13 dolardan, Fidelity FBTC kodu altında 44,40 dolardan ve Franklin Temple EZBC kodu altında 28,48 dolardan işlem görüyordu. VanEck, HODL sembolü altındaki spot BTC ETF’sinin açılış fiyatını 54,92 dolar olarak belirledi.

Nasdaq Borsası’nda, Valkyrie Bitcoin Fonu’nun BRRR kodu altındaki hisseleri, yazı sırasında 14,10 dolara düşmeden önce piyasa öncesi yaklaşık 20 dolardan işlem görmeye başladı. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’ın iShares Bitcoin Trust’ın IBIT kodu altındaki hisseleri de piyasa öncesi faaliyetlerde yaklaşık %22 artış göstererek yazı sırasında 28,64 dolardan işlem gördü.

StarkWare CEO’su Uri Kolodny istifa etti, Eli Ben-Sasson görevi devraldı

Ethereum Layer-2 geliştiricisi StarkWare Industries’de koltuk değişimi var. Bu bağlamda StarkWare icra kurulu başkanı ve kurucu ortağı Uri Kolodny, CEO’luk görevinden istifa etti. Kolodny, X’te “Bir yıl önce bir LoA (izin) aldım. Ancak ne yazık ki bu neredeyse yeterli değildi” diye yazdı. Hem StarkWare hem de Starknet Vakfı’nın yönetim kurulu üyesi olarak kalmaya devam edecek. StarkWare’in kurucu ortağı ve başkanı Eli Ben-Sasson, StarkWare’in CEO’su olarak görevi devraldı. Kolodny, “StarkWare’i yetenek ve özveriyle ileriye, yükseklere taşıyacağından eminim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir